Než tenhle text přeskočíte… JE TO PECKA. Dva detektivové (Matthew McConaughey a Woody Harrelson) pátrají po vrahovi mladé dívky zabité podivným rituálním způsobem. Prostřednictvím rozhovorů s hlavními hrdiny se postupně dozvídáme, co se stalo za 17 let vyšetřování a jaký vliv to mělo na jejich životy. Ale nezůstane jenom u toho… HBO se jednoduše překonalo. A to jsem si myslel, že po Hře o trůny už snad s ničím lepším přijít nemůže. Takový nadšení z prvního dílu jsem cítil naposledy u Sherlocka, protože u 90 % seriálů musím koukat na víc dílů, než se konečně chytnu drápkem. Temný případ mě  pohltil od první minuty.

A aby ne. HBO vzalo scénáristu Nica Pizzolattoa, který má na kontě podobné mega temné detektivní drama The Killing (o týhle parádičce bych měl taky už něco napsat), do režisérského křesla usadila Cary Fukunagu (kterýho sice nijak neznám, ale prej má za sebou nějaký hodně slušný kousky – já od něj viděl jenom Janu Eyrovou – taky kvalitní věc), protřepala, zamíchala, přidala McConaugheyho s Harrelsonem a tenhle hutnej kousek byl na světě.

Tyhle dva borci si to fakt dávají. McConaughey je ovšem o pár kroků napřed. Po všech těch romantických/dobrodružných slátaninách si od roku 2011 začal měnit herecký repertoár a po těch posledních dvou filmech Klub poslední naděje s Vlkem z Wall Street ho nejde nezbožňovat. Kdyby nedostal Oskara za ten první, tak za Temný případ by musel dostat aspoň dva. Nebo jednoho dvakrát tak velkýho.

Děj se odehrává na americkém Jihu a atmosféra by se dala popsat „všude močál, bažina, zpocený chlapi a úchyláci“. Moc se mi to líbilo. Styl vyprávění, zvraty i konec. V pár scénách (McConaugheyho vize) jsem měl pocit, že koukám na Klub rváčů. Zaznívají zde i takový „jakože“ moudra, ale přitom to nezní debilně jako v jiných seriálech.

O celkovým ději bych se nerad zmiňoval. Každý díl odhalí nové věci, sem tam se vrátí k starým a neustále jsem měl pocit, že stát se může cokoliv. Parádně zahuštěná dechberoucí zábava. Žádný klišé. I když má Harrelson rodinu a sem tam otravnou manželku, má to daleko k něčemu, co mi vadilo u Ve jménu vlasti (Homeland). Nepatlá se to v sentimentu a všechno logicky zapadá. Stane se to, co by se prostě normálně stát mělo. A na druhou stranu, kdyby na konci vylezl ze země Satan, vůbec bych se nedivil.

Každý díl má plných 60 minut a celá sérka má 8 dílů. Podle všeho bude i druhá, ale už s jinými herci a i režiséři se taky prostřídají, což je mi samozřejmě fuk, páč na to vlítnu bez rozmýšlení. Ještě bych rád upozornil, že to má skvělý titulky zde přímo od HBO. Pokud ale dáváte přednost dabingu, tak v tom to existuje taky. Jestli vás nepřesvědčil tenhle oslavnej textík, tak mrkněte na ČSFD… 93 % – to už by mohlo zaujmout.

   1. PepanVrban
    23:59 - 16. Lis , 2014           

    na tvoje doporučení jsem na to mrknul a hodně moc dobrý, první díl jsem chvíli koukal co se to děje apod ale pak se to rozdělo a já čuměl s otevřenou hubou. Pecka, díky ta tip.


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/42073/virtual/www/wp-content/themes/dum-dum-ajvngou/comments.php on line 72