Fanoušek Sherlocka Holmese zaplesá radostí. Nová třídílná mini série z produkce BBC s jednoduchým názvem Sherlock je totiž absolutní bomba. Zapomeňte na poslední film Guy Ritchieho s Robertem Downeym Jr., protože tenhle kousek má přesně tu esenci, kterou jsem cítil z původní předlohy Arthura Conana C. Doyla, a která na televizní obrazovky přinesla zatím toho NEJLEPŠÍHO Sherlocka Holmese (dále jen SH), jakého jsem kdy viděl. Opakuji! Nejlepšího. A co víc… nejenomže nepapouškuje Doylovo dílo, ale má i spousty vlastních (dobrých) nápadů. Navnazeni? Měli byste.

Tvůrci Steven Moffat a Mark Gatiss zasadili děj do současnosti. Taky se vám nezdá, jak je možné přesunout detektiva z 19. století a přitom zachovat všechny propriety původní románové předlohy? Sám jsem čekal, jak si s tím poradí. I když jsem SH četl už dávno (skoro všechno), pamatoval jsem si dost, abych neustále uznale pokyvoval hlavou, jak to všechno parádně sedí. Nejlepší na tom je, že podobnost s předlohou je pouze jenom v některých základních věcech a i ty jsou velmi jemně upraveny, aby odpovídali současnosti, ale přitom se to vlastně drží všeho, co znáte z knížek. Například i zde SH má housle, střílí do stěny ve svém bytě a přitom to nepůsobí nijak divně.

Herec Benedict Cumberbatch jako Sherlock je stěží překonatelný. Věřil jsem mu všechno. Na rozdíl od takové Ment“á“listy byl humorný, svěží a když něco řekl, hltal jsem to. Všechny dedukce jsou někdy přímo efektně pomocí různých detailních záběrů + rychlých střihů VYSVĚTLENY a aby toho nebylo málo, tvůrci tomu pomáhají drobnými fintami podobně jako tomu bylo u filmu Guy Ritchieho. To znamená, že když třeba SH přemýšlí, kolem něho se objevují různé písmena a jejich kombinace nebo obrázky apod. Ve výsledku to dá nějaký LOGICKÝ výsledek. Je to velmi efektní a divák neustále ví, jak se SH dostal k oné dedukci. Třeba honička v ulicích Londýna – SH si představí mapu, animované šipečky znázorňující jeho a podezdřelého, lítají sem a tam až se nakonec dostanou do cíle a SH zjistí, že by ho mohl díky zkratce dohonit (podezdřelý jede taxíkem).

Scénář je prošpikován hádankami a nenechá vás vydechnout. Žádné řešení traumat , dlouhé pohledy do prázdna (očí), romantické záběry nebo další blbosti plné patosu. Čistá detektývka, pani! A toho HUMORU! Další faktor dotahující toto dílko k dokonalosti. SH srší suchými hláškami, Watson zdatně sekunduje.

Technické zpracování je na úrovni (Metalisto, ty se raději někde schovej a nevykukuj). Kamera, kamerové filtry, postprodukční triky, výprava… za jedna.

Ale i zápor by se našel. Moje výtka směřuje k hlavnímu padouchovi, Moriartymu. Tady je zobrazen jako nějaký holobrádek na speedu. To se mi moc nelíbilo, naštěstí je to až na konci seriálu, kdy si ho budete moci na chvilku prohlédout.

Každý díl má hodinu a půl, což znamená 3 parádní filmy. Máte štěstí, že teď už o nich víte. Jen do nich! 1. jaksi
  12:29 - 2. Zář , 2010           

  Škoda, že to neni česky.

 2. Ajvngou
  12:39 - 2. Zář , 2010           

  Má to ale dobrý titulky… a originál je originál.

 3. bozacek
  13:17 - 2. Zář , 2010           

  Tvá nenávist vůči Mentalistovi, je více než zřejmá… 😀

 4. rc4
  14:35 - 2. Zář , 2010           

  Nikdy není pozdě 🙂

 5. MrPierc
  16:30 - 2. Zář , 2010           

  NE

 6. mixka
  7:17 - 3. Zář , 2010           

  ok, zkusím to…už kvůli Martinu Freemanovi

 7. mixka
  7:59 - 9. Zář , 2010           

  Je to fakt bezva-teda až na ten konec…kdy že bude pokračování? Třešničkou na dortu je blog doktora Watsona – doporučuju prolézt: http://www.johnwatsonblog.co.uk/

 8. Reny
  19:11 - 19. Zář , 2010           

  No je to pěkný, ale v posledním dílu jakoby se tvůrci snažili naplácat co nejvíc propriet z původních doylovek. Objevují se motivy z povídek Pět pomerančových jadérek (5 peeps), Bruce-Paddingtonovi dokumenty,Skandál v Čechách a samozřejmě hrotí se souboj mezi Sherlockem a Moriartym, takže Poslední připad. Měli by s tím trochu šetřit, přece si nechtějí vyplácat nejlepší zápletky hned na začátku. Jo, a doufám, že se objevi Irena Adlerová, její neobjevení v případu, kde se objevil „bohemian“ psací papír mě vyloženě zklamalo…

 9. zabka
  22:43 - 8. Bře , 2011           

  No hodně mě to zaujalo, ale mám dotaz: kde jste to sehnali? chtěla jsem na to kouknout a nemůžu to nikde najít … tak jestli by byl někdo tak hodný a poradil mi?

 10. zabka
  17:55 - 9. Bře , 2011           

  Takže během dne jsem zkoukla všechny tři díly a jsem fakt nadšená, je to ještě mnohem lepší než jsem čekala 🙂 … jediné co mi trošku nesedí, je ten konec, opravdu to končí třetím dílem??

 11. Ajvngou
  19:19 - 9. Bře , 2011           

  Už se točí další prý… Ale jinak tahle „sérii“ končí 3. dílem.


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/42073/virtual/www/wp-content/themes/dum-dum-ajvngou/comments.php on line 72