Tenhle přírustek do rodiny kriminálních dramat jsem očekával celkem s nadšením, protože jeho tvůrce se jmenuje Shawn Ryan, což je starý televizní mazák s hitem The Shield (Policejní odznak) na kontě. Policista Wysocki se svojí šéfovou, superintendantkou Calvinovou, se pouštějí do odhalení korupce v Chicagu na nejvyšších místech. Konkrétně radního Gibbonse (ten černý pán na obrázku). Slibný námět, slibný tvůrce, na ČSFD chvály kopec… Odpad to rozhodně není, ale ani žádná sláva. Seriál byl zrušen po první sérii a 13 dílech. Naštěstí má uzavřený konec, takže má smysl se na něj podívat.

Chicago Code se snaží tvářit jako drsná záležitost. Je v něm cítit určitá sympatická snaha nebýt tím klasickým krimi epizodním seriálem, kterých je všude dost a dost. To se ale moc nedaří.

Úvodní rozjezd byl parádní. Monolog superintendatky o korupci ve městě mě hodně navnadil. Bohužel na jeden dobrý moment existuje několik špatných až přímo dementních.

Třeba scéna, kdy policista Wysocki nahání gangstera v autě a z okýnka do okýnka ho přesvědčuje, aby se vzdal. Gangster hlásí, že by se vzdal, ale že má ženskou a než půjde do lochu, tak jí chce požádat o ruku. Na to Wysocki zareaguje jako správnej chlap a doprovodí šmejda k budoucí nevěstě, aby si po požádání o ruku všichni společně zatleskali a zanotovali píseň Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina. A to je hned ze začátku.

Postavy se prostě někdy chovají divně a stěží uvěřitelně. Za všechny jmenuju tajného policistu, který se v jednu chvíli chová jako největší drsňák a vzápětí chce rok v utajení zabalit kvůli neúmyslnému zabití.

Oceňuju výběr herce pro postavu Wysockiho. K modelovi má daleko a jeho policejní vizáž je uvěřitelná. Horší je to s jeho černobílou morální stránkou nejférovějšího poldy v Chicagu, jehož táta byl „taky správnej polda a to nemluvím o jeho bráchovi, zase správným poldovi, kterej padl při výkonu, chápeš, kámo? A nikdo, tím myslím nikdo, nebude špinit jeho památku!“. Zatuchlé klišé se prostě valí seriálovým světem. Dušínovská stránka se trochu nabourává jeho poměrem s exmanželkou (to je mimochodem další provařená nuda – fixace chlapa na svoji ex), i když už má snoubenku, ale to je trochu málo a pro děj to nemá žádný význam.

Wysocki, Calvinová ujdou. Ovšem radní Gibbons zvedá seriál o úroveň výš. Být na obrazovce jenom on, tak by to byla bomba. Nejednoznačně vykreslený záporák se silným smyslem pro… spravedlnost? Ten se vážně povedl.

Každý díl je vlastně klasická kriminální epizodka, které je někdy i propletená s hlavním příběhem, což je boj proti Wysockiho a Calvinové proti Gibbonsovi. Velmi dobré (byť zbytečně protahované) je finále. Konec se konečně zbavil vaty okolo, soustředil se jenom na radního a byl tím nejlepším, co mi Zákon ulice nabídnul, i když jeden ze závěrečných zvratů byl tak těžko uvěřitelný, až z toho šla hrůza (pro znalce – Gibbonsova sekretářka).

Celkově bych Zákon ulice hodnotil lehce pozitivně. Není to extra dobré, někdy dokonce spíš extra blbé, ale v postavě Gibbonse a dvou závěrečných dílech lehce probleskuje to, čím nás tvůrce Shawn Ryan kdysi ohromil v Policejním odznaku. Z téhle slávy se ale nedá žít věčně a jestli už nepřijde s něčím opravdu výjimečným, tak nad ním definitivně lámu hůl.

TRAILER:  1. Fly
    20:05 - 5. Čvn , 2012           

    Stahnul, mrknul na celý seriál a hodnotím 90 procenty…

  2. PepenVrban
    19:50 - 18. Srp , 2012           

    Seriál mě nadchnul po upoutávkách na Prima COOL. Tak pravidleně a pilně jsem sledoval a 5. díl jsem už ani nedoukoukal, prostě mě to nedokázalo udržet napnutýho jako trenky a čeká týden na další díl.


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/42073/virtual/www/wp-content/themes/dum-dum-ajvngou/comments.php on line 72