Pokud se neleknete úděsného obalu prvního ze čtyř DVD, za který by distributor zasloužil na zadek, a vstřebáte jako já fakt, že se jedná o ruský jedenáctidílný seriál z 2. světové války, budete potěšeni (i cenou 59,-/dvd). Příběh podle skutečné události o poměrech v Rude armádě, především o trestních praporech složených z odsouzených zločinců, politických vězňů, dezertérů a dalších nepřátel SSSR, kteří „dostali druhou šanci“ jak odčinit své skutky. Tyto prapory byly nasazovány do nejtužších bojů v první linii, takže si tím většina lidí jenom oddálila trest smrti o pár dní či týdnů. Seriál byl natočen v roce 2004.

Spousta komentářů to přirovnává k Bratrstvu neohrožených. Inu proč ne, 2. světová válka je zřejmě nevyčerpatelný zdroj inspirace. Na rozdíl od Bratrstva ale  Trestný prapor neoplýval takovým rozpočtem jaký by si možná zasloužil, takže bojové scény jsou dost skromné, není jich mnoho a ani nejsou dobře natočené. Snad každý záběr výbuchu je zpomalený, což je po 11. dílu dost otravné a nikdy neuvidíte víc jak třicet lidí v jednom záběru.

Úvodní znělka je fajn, jenom nerozumím tomu, proč musí mít neuvěřitelné 2 a půl minuty!

Pohled do nitra Rudé armády, na osudy vojáků trestného praporu a některé absurdity války je ale tak zajímavý, že na předchozí výtky jsem okamžitě zapomněl. Epizoda, ve které se naši hrdinové z hladu rozhodnou přepadnout vlastní sklad potravin v německých uniformách napoví o celé slavné Rudé armádě víc celé Bratrstvo neohrožených o armádě USA.

Zajímavými informacemi je seriál doslova nacpán.

Herci podávají dobré výkony a pokud jste fanda do válečných filmů… tohle musíte vidět. Některé díly jsou proloženy (autentickými?) ruskými písničkami a dodávají tomu tu správnou atmosféru. Nejenom Američané umí točit válečné seriály.  1. Michalxo
    17:31 - 9. Lis , 2010           

    Kde sa to da zohnat? Predavaju to v stankoch ci? (mozes mi odpisat? (najlepsie na mail. Vdaka) 😉


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/42073/virtual/www/wp-content/themes/dum-dum-ajvngou/comments.php on line 72