Je rok 2149, Země je přelidněná a kvalita atmosféry ohrožuje veškerý život. Ovšem vědci objevili díru v čase a prostoru, která vede o 85 miliónů let zpátky na Zem. Skrz ní se začnou vysílat skupiny lidí, aby nový svět pěkně zabydleli a prozkoumali. To je asi tak v kostce slibně vypadající dějová linie sci-fi seriálu Terra Nova. Podle traileru v článku to vypadalo slibně a manželka se těšila, jakápak pecka se to na nás žene. To víte, dinosauři, ty táhnou. Po poctivém zhlédnutí všech 13 dílů se už ani nedivím, že to zrušili. Oprava, jsem šťastný, že to zrušili, protože já bych to smetl z obrazovek po prvním dvojdílu.

Takže kde soudruzi z USA udělali chybu?

Podle traileru se to tváří málem jako Ztraceni v Jurském parku. Není to náhoda, protože to všechno vypadlo z producentské dílny Stevena Spielberga a seriál se jím taky pěkně výrazně ohání v titulcích. Jenže Steven měl asi hromadu práce, takže si ani nepřečetl scénář a rovnou přilepil cedulku se svým jménem na tuhle blbost.

Nesledujeme kolonii Terra Novu jako takovou, ale spíš nudné epizodky v životech kolonistů, především rodiny bývalého policisty, který za dramatických okolností uprchl z vězení a navíc sem ještě stačil propašovat svoji malou dceru. Syn, další dcera a matka prošli legálně. Místo poznávání nového světa, nastavení nějakých záhad (jedna tam je, ale jaksi v pozadí), nebo nějakého zásadního problému se prvních 6 dílů díváme na rodinnou idylku se synem, který toho tátu sice má rád, ale když on byl ve vězení a tím pádem nechal rodinu na holičkách atd atd… zzZ. Už spím.

Mimochodem třetí epizoda je krásný případ, jak lze nudně předělat Hitchcockův film Ptáci do prostředí z pravěku, aby to uspalo všechny v dosahu 1 km.

Do poloviny to opravdu připomíná hodně špatnou Hvězdnou bránu Atlantis (Star Gate Atlantis). Epizoda za epizodou bez nějaké větší návaznosti. I přes velké haló, jak je to výpravné, a kdesi cosi, to rozhodně není vidět. Prostředí se dělí na pár základních scén. Scéna v kolonii (tržiště, baráčky v pozadí), scéna v bytě hlavní rodiny a scéna na ošetřovně. I postavy jsou rozděleny tak, jak známe z každého druhého seriálu: hlavní hrdina, velitel-voják, vědec, lékařka + několik vedlejších postaviček (syn, dcery, majitel hospody atd…), okolo kterých se všechno točí. U Hvězdné brány mi to nevadilo. Tam to prostě všechno nějak drželo pohromadě i z logického hlediska. Vždycky jsem věděl kdo, co a proč dělá, i když to byl takový ten „odpočinkový“ epizodní seriál. O Star Treku ani nemluvě.

Jenže tady mi nedávalo smysl snad nic.

Už jenom hlavní myšlenka… Lidstvo vidí záchranu v tom, že pošle osadníky na Terra Novu. Kromě toho, že jich tam pošle podle všeho asi tak osm a půl v sedmi vlnách, tahle cesta funguje jenom jako JEDNOSMĚRKA. A já se ptám? Co se tím docílí? Úplný hovno, milostpani. A jelikož díra funguje jedním směrem, tak nechápu, jak si můžou vyměňovat osadníci informace ze základnou v budoucnosti.

Jinak útěk z vězení je podaný asi tak, že si pantáta policajt řekne, že by bylo dobrý utýct, a tak uteče… Páni, to jsem nečekal.

Teď si představte, že projdete časoprostorovou dírou a čeká na vás po zuby ozbrojená eskorta, která vás doprovodí až do tábora. Co vás napadne? Venku je to asi hodně nebezpečný, samej dino, takže rychle honem za mega ohradu postavenou okolo tábora. Dobrý, ale proč si místní mládež jen tak v pohodičce vyráží na výlety k vodopádům, navíc s ukradnutým autem, které muselo projet nějakou hlídanou bránou? I kdyby to teda šlo, tak v tom případě nechápu, proč se půlka teenage boys and girls musela podhrabávat ohradou. Samé otázky!

Ještě k díře. Ze začátku mi nešlo do hlavy, proč tábor není postavený rovnou u ní a musí se jít pár kilometrů nebezpečným prostředím. V pozdějším dílu je to vysvětleno tak, že po přenosu se můžete objevit kdekoliv v okruhu tří kilometrů. Dobrý, ale taky se prozradí, že právě kvůli tomu se sestrojil nějaký usměrňovač, díky kterému se objevíte přesně tam, kde se smontoval… Tak proč ho sakra rovnou nesmontovali na základně?!

Mírný spoiler: Ke konci se objeví skupina ze Země, která chce Terra Novu zbavit nerostného bohatství a v podstatě ji zničit jenom proto, aby vydělala miliardy. Jasný, a užívat si budou na planetě téměr bez kyslíku, slunce a jakýkoliv přírody… Aha, oukej. O tom, jak to mají v plánu udělat, a z části i provedou, bych mohl napsat diplomovou práci. Jmenovala by se „Debilita nezná hranic“.

Casting je přehlídka nudných líbivých tvářiček. Jediná vyčnívající postava je vůdce Taylor (prý hrál to samé v Avatarovi) a možná i až příliš „panbezchyby“ policista Shannon.

Abych to shrnul…

V tomhle seriálu je tolik nesmyslů, až mě z něj bolela hlava a jsou tam jenom proto, abyste mohli dělat: „Hmm, to jsou věci.“ Jenže jsou tam nesmyslně, na efekt. Následné vysvětlení má tolik logických děr, že i David Rath se svojí krabicí od bot, pardon vína, má navrch. Když k tomu připočtu, že i ta nejzákladnější premisa příběhu s kolonizováním má trhliny a dinosauři jsou tady jenom proto, aby mohli vyskočit z křovíčka ve chvíli, kdy je potřeba hýbnout dějem nebo ukázat pár rádoby životunebezpečných situací, tak je to vážně bída. Odehrávat se to na neznámé planetě s přerostlýma masožravýma plyšákama, nepoznáte rozdíl, ale bude to mít větší smysl.

Terra Nova je velmi průměrně natočený americký seriál s logikou, jakou má auto bez volantu. 1. Médea
  12:52 - 23. Čvn , 2012           

  Vem si kolik Spielbergovi je..
  Každý se rozčiluje nad tím, jak ho zklamal Prometheus, že to není ani zdaleka jako Vetřelec a nikdo se patrně nezamýšlí nad tím, jací jsou to už doutníci (Ridley Scott je ještě starší!). V jejich věku jsou rádi, že se po hodině na WC vymočí a že po další hodině mžourání přečtou pár stránek. Nevím, proč takhle starým lidem svěřují vůbec nějaké náročné úkoly..točit by měli už dávno jiní a k nim maximálně chodit pro radu.

 2. Ajvngou
  10:46 - 24. Čvn , 2012           

  Vypadá to, že můj blog má novou čtenářku. Díky za komentáře a k těm režisérum – zakázat by to měli hlavně Vorlíčkovi s těma jeho odpadama jako Mach a Šebestová nebo Dívka na koštěti 2.

 3. sage
  20:44 - 24. Čvn , 2012           

  Stejne natocili jen prvni serku a pak serial zrusily, to hovori za vse.

 4. Krabath
  12:31 - 1. Srp , 2012           

  Za sebe musím napsat, že se mi Terra Nova líbila a je škoda, že to zrušily. SG Atlantida je taky dobrá a už jsem ji viděl několikrát. Každý má postě jiný vkus. Když vemu všechny ty KRIMINÁLKY co jsou všude, bylo to příjemné zpestření.

 5. kuka
  18:41 - 25. Dub , 2013           

  víte co…..takovyho debila jsem uz dlouho nevidel vim ze kazdy ma jiny vkustojo ale…..co byste na jejich miste vymyslel vy no:no hovno,,,urcite ne nic lepsiho!!!!kazdy serial ma chyby ale nahodou terra nova se jim ohromne povedla a ty vase vymylene od vas nelogicke zvasty si strcte do…………..

 6. Clear
  11:20 - 11. Kvě , 2013           

  Terra Nova byl seriál plný nesmyslů s cílovou skupinou tak 12 – 20 a pak 60+ :D. Článek napsaný pěkně, zamyslel ses nad ním, na rozdíl od těch, co ho budou vychvalovat až do nebe a budou brečet nad jeho zrušením ještě dva roky…


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/42073/virtual/www/wp-content/themes/dum-dum-ajvngou/comments.php on line 72