Nedávno mi došel email, že jakožto významný uživatel serveru titulky.com, jsem zván na sraz, kde se bude pít, hodovat sele na rožni, vyhrávat ceny a samozřejmě debatovat o serveru. Inu, proč ne. V Brně jsem se naposled ožral před rokem a rozhodně mě lákalo poznat ostatní titulkáře osobně. Do pomyslného baťůžku jsem si tedy zabalil fotoaparát Nikon CoolPix, abych mohl zasvěceně poreferovat o celé akci, oblékl se do svého uratrička vzor ĎÁBEL a šlápl na plyn Peugeota 306 směr Brno – Tuřany. A jelikož je zřejmě můj vůz velmi rychlý, byl jsem tam o hodinu dřív než měla akce začít.

A jak jsem tam chvilku seděl sám, aniž by si mě nějaký číšník našel, přepadla mě lehká panika. Naštěstí pohled na do zlatova pečené otáčející se selátko mě uklidnil a nakonec mě po deseti minutách přepadnul unylý číšník s dotazem, cože si to dám. V emailu byla sice slíbená kofola (a pivo) zdarma, ale když jsem chtěl kofolu, číšník ve mě odhanul drsoně, pro kterého se nějaká kofola nehodí, takže mi nabídl žlutou točenou, protože  kofola jakože došla. Žlutou točenou jsem s díky odmítnul a vykročil rovnou pivní cestou.

Jak jsem tam tak seděl, po 45 minutách se začali trousit další borci z titulku.com. Už zdálky jsem viděl, že nejsou místní a vypáleným heslem „TITULKY.COM?“ jsem se identifikoval. Byl to sám pedroo (nyní pracuje pro titulkari.com) a Ne4um (překlad seriálu Mentalista). Můj nick jsem jako obvykle musel opakovat několikrát, než si z něj konečně kluci zapamatovali aspoň první dvě písmena. Na emailu mi potom pedroo řekl, že až teď konečně ví, kdo vlastně prý jsem a že ten nick musel přeslechnout nebo co. Tomu ale nebaštím, páč můj nick, potažmo blog, jsem inzeroval DOST hlasitě po celý večer. Mimochodem, Ne4um na této fotce pěkně 4umí, že 🙂

Další uživatel titulku.com byla překladatelka channicka (překlad Gossip girl), která, když někdo nerozuměl přesně, co to řekla za nick, upřesňovala, že ona je ta na 1. místě v hodnocení překladatelů, což stejně zase nikdo nevěděl 🙂 Děvče přijelo z pořádný dálky až ze Šumperka, takže nás bohužel musela opustit už kolem osmé hodiny večerní. Potom už to šlo ráz naráz: Araziel s Andulákem – aktuálně Lost.cz, sám Superadmin – majitel titulků.com, Trey – tenhle jednoduchý nick jsem si zase na oplátku nebyl schopen zapamatovat já, M@rty – známá postava, Black Cloud – naposled kvalitní titulky k Shutter Islandu.

V této sestavě jsme v družném hovoru dali dalších pár půlitrů, když jsem si všiml nesměle stojícího mladíka opodál, jak mlsně kouká na náš stůl. Heslo „TITULKY.COM?“ opět zabralo a my uvítali Moolta. Nakonec už tam seděl i xxDENTONxx  – aktuálně Without a trace, kterého jsem bohužel neměl šanci moc poznat, protože odešel brzy. Jako třešnička na dortu přišel úplně na konec sám populární ADMIN_ViDRA a byli jsme komplet. Účast se čekala větší, ale i tak to jelo parádně.

Uprostřed zábavy se najednou zvedla postava v růžovém Lacoste tričku aka Superadmin Martin a začaly se losovat ceny. Díky slabší účasti jsem vyhrál i já a to dvd s filmem Hra s nevěrou. Ostatní ceny byly například trička nebo software na výuku angličtiny, kterou jsem si přál, nicméně to shrábnul Araziel s Andulákem.

Potom se pilo, pilo, pilo, debatovalo, pilo, debatovalo. Hlavně Black Cloud nahodil téma autorských práv. Když už nasytil názory všechny okolo, přesednul přímo k Superadminovi, kde to kluci rozebírali tak podrobně, až jim paragrafy lezly z uší. Došlo klasicky i na nejpalčivější problém dostupnosti serveru ve špičce, kde jsme se dozvěděli spoustu zajímavého, ale jestli to mám shrnout, tak server jede na pořádný mašině, kde už není moc co zlepšovat a už by se to muselo řešit jinak, což by finančně bylo asi těžko utáhnutelné. Nechtějte po mě podrobnosti, v té chvíli jsem v sobě nosil 5. pivo. Foto: losování

Probral se důvod, proč si třeba titulkari.com udělali vlastní server a potom jsme si společně zanadávali na ty, kteří dokáží demotivovat pravidelné a stávající překladatele určitého seriálu, když vydají vlastní titulky jenom na jediný díl, hlavně že oni byli první. A tak to šlo až do těch asi 24.00. Do té doby jsem stačil natočit krátké video:

Potom už jsme se jenom rozloučili a já nastoupil do svého vozu. Ano, je to tak. Přespal jsem na zadním sedadle v poloze skřítek a když jsem se ráno probral s pekelnou bolestí hlavy, zkusil jsem dýchnout do alkohol testeru. Hodnota 1.00 promile. Ta zůstala i další hodinu, ale jakmile jsem vyšel z auta na vzduch, okamžitě klesla na 0.4.

Slovo na závěr… akce luxusní. Přístí rok (nebo snad dříve) pojedu zase! Dyť to bylo zadarmo, pani! 1. xxENDxx
  23:34 - 30. Kvě , 2010           

  a já už ke konci ani nedoufal, ža nám pošle pusu i Araziel… ale dočkal jsem se 🙂

 2. Araziel
  10:27 - 31. Kvě , 2010           

  Taky byla pro tebe, ty hlupacku 😀

 3. pinďour
  19:06 - 31. Kvě , 2010           

  každej nepřekládá jen proto aby byl první ty trumpeto, možná že ty to tak bereš „hlavně že mám titulky první já“ ale ne každej musí bejt jako ty. Někdo překládá pro lidi. Takže drsoni seš trochu mimo…

 4. Ajvngou
  21:07 - 31. Kvě , 2010           

  Bambula a mimo jsi ty, protože jsi nepochopil, o čem jsem psal. Už jsem se kdysi o tom rozepisoval tady: http://www.ajvngou.cz/?p=319

  Překládat si může kdo chec co chce, ale pokud si vezme na mušku titulky, které už někdo pravidelně a dobře dělá, je to hovado. Zvlášť, když jedinou odměnou titulkáře na tit.com je počet stáhnutí. I proto právě vznikl web titulkari.com. Ten dotyčný to navíc většinou odflákne a přeloží pouze jeden díl. To může ale taky znamenat, že se stávající překladatel naštve a vybodne se na další překlad a potom „pro lidi“ nepřekládá už nikdo.

 5. xxENDxx
  23:09 - 1. Čvn , 2010           

  Araziel: tak to jó ♥

 6. Lyžař1
  18:19 - 2. Čvn , 2010           

  No tak to koukám..patrně pohodovej sraz, i když evidentně bylo mimo síly některejch lidí si zapamatovat za časově omezenou dobu nicky všech dorazivších titulkářů..
  jen tak dál, pánové a dámy..ať nám ty titulky jdou pěkně od ruky a ať je vysoká stahovanost, protože to je opravdu téměř jediné ocenění za dny a noci strávené nad překlady..
  no a doufám, že na nějaký z dalších srazů se budu moct podívat taky..
  mějte se..a překládejte:-)

 7. jiskot
  15:13 - 5. Čvn , 2010           

  Díky za pezentaci. Konečně jsem mohl vidět aspoň část obětavců, díky kterým se můžu koukat na filmy v orignále. Titulkujete profesionálně dámy a pánové. Obdivuju vás!!!!!


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/42073/virtual/www/wp-content/themes/dum-dum-ajvngou/comments.php on line 72