V originále How The Universe Works je osmidílný dokument stanice Discovery o všem, co vás na vesmíru zajímá a pokud ne, tak vás to zaručeně zajímat bude. Rok vzniku 2010 je zárukou, že čtený komentář, ani vypovídající vědci vám neřeknou, že Země je plochá a pluje na moři (takoví lidé mimochodem stále ještě existují ve spolku Flat Earth Society). V tomto dokumentu jde o velmi zajímavé informace, podložené fantastickou animací. Vzduchem sice létající miliardy miliard všehomožného, neskutečné cifry, ale i tak máte dobrou představu, jak ten vesmír může vypadat. Díky tomu jste neustále v obraze. Bez debat.

Kromě různého fotografického materiálu, několika mluvících hlav a pár reálných dokumentárních záběru je vše ostatní vyplněné parádní doprovodnou animací, za kterou by se nemuselo stydět jakékoliv sci-fi. Je to věc, díky které se do dokumentu naprosto ponoříte a donutí vás to neustále přemýšlet nad vším, co je tam venku.

Každý díl se zaměřuje na určitou věc. Od Velkého třesku, černé díry, galaxie, hvězdy, supernovy, planety, Sluneční soustava až po měsíce.

Nejzajímavější jsou rozhodně první dva (Velký třesk a černé díry). To jsem zase koukal jako puk, co všechno je možné, co se jak asi děje a byl jsem jednoduše fascinován. Kdo by to byl řekl, že naše galaxie má uprostřed černou díru a to, co se tam děje… no, to musíte slyšet a hlavně vidět! Je neuvěřitelné, jak úžasně to tvůrci zpracovali. Hned bych sedal do Sputniku a zavelel: „Na Měsíc, Vávro, na Měsíc a dál!“.

Další díly jsou také skvělé, ale přeci jenom se tam dost často opakují informace z předchozích dílů. Chápu, že je potřeba sdělit i kontext, ale když na to koukáte po sobě, trošku už to otravuje.

Na netu tento dokument seženete i v českém dabingu nebo si ho můžete koupit do sbírky z dvdhit.cz od Intersonicu.

Když už pořád melu o vizuálu, tak tady je jeden fan made trailer:


  1. SMO
  21:34 - 19. Kvě , 2011           

  Tož pěkný animace, chtěl bych vidět celý dokument v HDčku. Jako vystudovaný fyzik se zajímám o podstatu vesmíru a stále polemizuji nad základní otázkou života vesmíru a vůbec. 🙂

 2. Ajvngou
  21:53 - 19. Kvě , 2011           

  Tak si k tomu přidej i Hawkingův paradox – tam se rozvíjí teorie o černých dírách ještě víc (v podstatě S. Hawking uvádí další „šokující“ teorii…)

 3. SMO
  16:04 - 22. Kvě , 2011           

  Hawkingův paradox jsem neviděl, takže díky za tip na super dokument.

 4. Ládínek
  18:54 - 22. Kvě , 2011           

  Zastávám teorii dutosvětosti. Při pozorování okolí zjišťuji že lidi okolo mě jsou „trubky“. Proto si myslím že celej svět je dutosvět. A né placka na želvě. Kdo to kdy viděl ??? 🙂 rozhodně shlédnu dle času… Jsou tam nějaké novinky od dob oken vesmíru dokořán?

 5. LarynnCze
  5:35 - 23. Kvě , 2011           

  Ajvne dík za super tip na dokument jen na ty ukázky čumím z otevřenou hubou.
  +1 😉


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/42073/virtual/www/wp-content/themes/dum-dum-ajvngou/comments.php on line 72