Konečně jsem si doplnil vzdělání (vy byste měli taky) a dokoukal 10ti dílný dokumentární „seriál“ o procesu s Miladou Horákovou nazvaný Proces H. Jde o asi nejznámější politický proces v Československu z roku 1950 a moc hezky ilustruje, jak to chodilo. Kromě toho to byl  i první takový proces u nás. Režisér Martin Vandas dal dohromady tenhle mega dokument z 6 a půl hodiny originálního záznamu Státní bezpečnosti, záznamů dobového rozhlasu i ze stenozáznamu u soudu a všechny tyto materiály proložil komentáři historiků nebo teatrologů a dalších lidí, kteří měli k tématu co říct.Nebýt těchto komentářů, moc lidí by zřejmě koukat na tohle komunistické divadlo nevydrželo. Přiznám se, že zhruba od 6. dílu už mě některé pasáže ze soudní síně vysloveně nudili neboť se opakuje stále stejné schéma. Naštěstí pokaždé, kdy už jsem si říkal, že to přeskáču, nastoupí komentáře historiků a moje pozornost zase začala pracovat na 100%.

Nedozvíte se tedy jenom pouze jak přímo probíhal tento inscenovaný proces, ale především se dozvíte, kdo byl kdo, čím se vlastně (ne)provinil nebo kdo byli oni porotci, kteří vedli plamenné projevy dělnické pěsti, proč obžalovaní vypovídají tak, že byste jim to bez znalosti kontextu jednoduše věřili i teď.

Osobně za nejlepší díly považuji ty, kde se ukazují osudy a profily státní porotců a zástupců. Hned za tím je díl se  Závišem Kalandrou a Buchalem. Obzvlášť Buchal je teda něco. Zatímco ostatní obžalovaní mají tak nějak přeci jenom svůj vlastní názor, chování, Buchal je „parádní“ ukázkou „skvělé“ práce StB, která ho zpracovala tak, že vypovídá jako by svůj naučený text četl.

Tenhle dokument by měli dávat v ČT minimálně každé 2 roky, aby si lidé uvědomili, co to bylo za „starý dobrý časy“. Po shlédnutí už nebude mít pochyby, že odsouzení, dnes důchodkyně, Ludmily Brožové je správné, protože co tam předváděli státní zástupci Vieska, Urválek a Brožová nemá daleko k fanatismu a jak to říct slovníkem dnešní mládeže: demenci. Ani se nedivím

Proce H nemusíte ani shánět všude možně po netu (kdyby někdo chtěl – je tam), ale můžete se na něj podívat online na webu ČT ve výborné kvalitě.




Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/42073/virtual/www/wp-content/themes/dum-dum-ajvngou/comments.php on line 72