HBO má na kontě spousty kvalitních seriálů (Sopranos, Hung, The OZ, Carnivalle a další). The Wire není výjimka a je jedním z nejlepších, které se kdy objevily. To jsem vás nalákal, co? Příběh drogových dealerů versus policejní jednotka je sice starý jako boty bezdomovce, ale The Wire na to jde trochu jinou cestou než je zvykem. Je to reálné, je to ukecané, syrové a bez kaskadérských kousků. To bude možná pro někoho ze začátku dost problém, protože seriál je to starší a jaksi nevypadá zrovna naleštěně nebo zajímavě. Moc se tam mluví, málo děje, ale až se prokoušete pěti díly, uvidíte, že to za to stojí.

Anebo neuvidíte. The Wire asi není pro každého. Já sám jsem měl problém se tím začátkem prokousat. Realita ulic v Baltimoru je šedá, plná dealerů na každém rohu a věčně stoupající kriminalitou. Díky tomu se dá dohromady zvláštní policejní jednotka, která má za úkol zločin v ulicích potírat. Jenomže tohle je The Wire a ne další z hromady tuctových nud, kde se ti hodní, ale slabí dají dohromady a jako tým zvítězí nad těmi špatnými. Tahle jednotka není kompilát specialistů na výbušniny, převleky a podobně. Naopak, na jednoho schopného policajta  jsou asi tak 3 úplně na pytel. Všichni, kdo jsou v téhle jednotce, jsou zde za trest nebo z jiných důvodů (neschopnost). Do toho všude proniká byrokracie, zastupitelstvo na radnici a politika nadřízených ve stylu „hovno padá vždycky dolů“.

Potom všem, co jsem napsal, nemůžete ani čekat nějaký happy end. Všechno se prostě tak nějak drží zákonů reálného světa, kde toho štěstí moc není. Nicméně i přes všechny ty překážky sledujete výborné kriminální drama. Určitě doporučuji a kdo viděl 3. sérii „Hamsterdam“, musí uznat, že to byl správnej mazec. Mimochodem slovíčko „fuck“ se zde opakuje s kadencí AK-47 (tatatatata) a na ulítlý humor v podobě různých proslovů a hlášek si budete ještě dlouho pamatovat. Absolutně nejlepší je kapitán/plukovník Rawls – to je prostě máza. Sprosté sjíždění podřízených má snad v DNA od narození.

The Wire trvají kolem 50 minut. Prvních pár dílů se budete divit, proč by TOHLE mělo být tak dobrý… ke konci pochopíte. Zkuste si třeba ještě přešíst pár komentářů na CSFD.

Trailer od fanouška (s hudbou k Sopranos traileru, ale to nevadí)
Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/42073/virtual/www/wp-content/themes/dum-dum-ajvngou/comments.php on line 72