Rapidshare.com, největší a nejpoužívanější file hosting  na světě… zatím. Před pár dny totiž došlo k zásadním změnám, které na tento titul mohou zásadně negativně dopadnou. Co se stalo? První vlaštovka přišla se zrušením Rapidpoints, kdy uživatel dostával za každé stáhnutí nahraného souboru body (rapidpoints), díky kterým si mohl prodloužit nebo si založit účet nový. Spousta lidí toto využívala i tak, že tyto nové účty prodávala za reálný peníz. K poslední a největší změně ale došlo teprve 28.6. – Rapids, nová měna/body + nový tarif = konec paušálu, jak jsme ho znali doteď.  POZOR – zase změna – článek ZDE

Už si nekupujete rovnou účet za EUR, ale kupujete si za ně tzv. Rapids.

Ceník rapids
400 rapids 4,99 eur
1 000 rapids 9,95 eur
2 000 rapids 19,9 eur
5 000 rapids 49,75 eur
20 000 rapids 199 eur


Další tabulka pěkně znázorňuje, jaký tarif si za ty rapids můžete pořídit na den.

Tarif Denní limit Úložiště Denní paušál
RapidSmall 1 GB 10 GB 4 rapids
RapidMedium 5 GB 50 GB 20 rapids
RapidBig 20 GB 200 GB 78 rapids
RapidSupersize 60 GB 600 GB 229 rapids
RapidBusiness 120 GB 1,2 TB 449 rapids


Teď si tedy musíte aktivovat jeden z nabízených tarifů. Pokud zvolíte třeba RapidMedium, každý den se vám strhne z účtu 20 rapids a můžete stáhnout 5 GB. Jakmile tento limit překročíte, okamžitě se vám aktivuje limit větší. Naštěstí se už dá nastavit, jaký tarif vám může maximálně naskočit. Je jasné, že když tedy zrovna nic nechcete stahovat, musíte jít do administrace na svém účtu a nastavit si nejmenší tarif RapidSmall a hned jak budete chtít stáhnout víc, zase si to přepnete.

Kdo se o tyhle věci moc nestará a prostě si koupil účet ještě před změnou a počítal s tím, že má prostě na rok (měsíc, 6 měsíců) svůj rapidshare účet, možná hořce zaplaká nad výdělkem, stejně jako já na začátku, kdy to v administraci vypadalo všelijak a hlavně nikdo moc dobře nevěděl, jak co funguje. Díky tomu se mi aktivoval dvakrát největší možný tarif RapidBusiness a já přišel o zhruba 900 rapids! Pokud stále nevíte co a jak a máte uložená data přes limit, tak hned utíkejte na svůj účet a v položce SETTINGS zaškrtněte položku „Automatically delete inactive files“ jinak se vám bude aktivovat odpovídající tarif nastavení nenastavení. Soubory přesahující limit vám na účtu zůstanou (musí mít ale alespoň jedno stáhnutí do 60 dnů).

Co touto změnou Rapidshare sleduje? Prý vyšel vstříct požadavkům na to, že je na něm příliš mnoho warezu. Tímto krokem se mu určitě povedlo warezový příliv omezit, ale co si budeme nalhávat, file hostingy žijí hlavně z něj. 50GB je pro uploadera úplný prd a další tarify jsou už výrazně dražší a hlavně proč uploadovat, když za to nic nemám. Na druhou stranu RS valil už v době, kdy žádné odměny nebyly. Podle jednoho názoru to RS udělat i musel, protože datový tok byl už neudržitelný a nad lidské síly. Uživatelé, kteří stahují jenom nárazově a sem tam rozhodně vydělají a účet jim vydrží déle. Osobně mi ale vyhovoval starý systém paušálu – prostě jste si koupili RS účet a o nic jiného jsem se nestaral. Teď abych pořád běhal do administrace, nastavovali tarif a přemýšlel kolik toho stáhnu. Alespoň, že zůstala happy hour od 2:00 – do 10:00, kdy se vám započítává pouze 10% stahovaného obsahu.

V různých diskuzí se objevují příspěvky typu „prdím na Rapid jdu ke konkurenci“. To všechno ukáže čas. Konkurenci vidím maximálně tak v HotFile, Megaupload a Netload a možná pár dalších, které si jistě mnou ruce. Rozhodně ale ne v lokálních firmičkách jako je CZshare, Hellshare atd…  jak se také hojně objevuje v komentářích. To může napsat jenom náctiletý bambula.



  1. Ajvngou
    23:47 - 6. Čvc , 2010           

Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/42073/virtual/www/wp-content/themes/dum-dum-ajvngou/comments.php on line 72