Policista Sam Tyler (Jason O’Mara) pracuje na případu sériového vraha společně se svojí přítelkyní (Lisa Bonet) a najednou ho srazí auto. Když se probere zjistí, že se ocitl v roce 1973. Nikoho nezná, ale všichni znají jeho a dokonce dělá i na tom samém policejním okrsku, jenomže o 35 let v minulosti. Také zjistí, že původní vyšetřování vražd má spojitost i v tomto období. Co se stalo? Jak je to možné? Je to nějaká konspirace, únos mimozemšťanů, experiment nebo snad jenom iluze v komatu? Spousta zajímavých otázek, na které musí Sam najít odpověď.

Polda z Marsu se v originále jmenuje Life on Mars (Život na Marsu) a je to americký remake původního anglického stejnojmeného seriálu. A remake je to opravdu poctivý. Sjel jsem rychle anglickou verzi a je to skoro to samé. Anglická má dvě série po 8 dílech (hodnocení na imdb 9.3/10). Americká jednu sérku po 17 dílech (hodnocení 7.3/10).

Poldu jsem viděl v českém znění, ale myslím, že dabing rozhodně neubral na mém pocitu v tom, že hlavní hrdina se snaží chovat jako imbecil nebo rovnou jako nějaká drsnější verze Mirka Dušína, čímž mi byl ze začátku hodně protivný a doufal jsem, že brzo dostane pořádnou tečku. Obzvlášť v úvodu, kdy si to nakráčí do policejní stanice z roku 1973 a začne uprostřed vykřikovat, kde je jeho!!! stůl, i když už mu je jasné, že se neocitl na maškarním ani v roce 2008.

Taky jsem se hodně podivoval, proč nevyužije svých znalostí budoucnosti k nějakému vlastnímu prospěchu? Sázka na vítězný tým a podobně. Kdepak, maximálně honit zločince, na ostatní prdět. Kromě otázky, jak je možné, že se přenesl do minulosti. Tohle ho provází celým seriálem a tvůrci nás vodí od jedné indicie k další aniž by to až do posledního dílu dávalo nějaký smysl.

Rovnou vám povím, že konec je jakžtakž, aby vás to nenasralo a přitom jste si řekli, no tak to mě teda nenapadlo.

Každý díl rovná se jeden případ k řešení, plus trochu té záhady o co jde a trošku toho humorného koření obstarávané vedlejšími rolemi. Především šéf okrsku v podání Harveye Kietla je přesný typ „policajta ze starý školy, mladej“ co u výslechu nejde k ráně daleko. Druhým hlásičem je kolega z práce (Michael Imperioli – znáte jako Chrise ze seriálu Sopránovi). Hodně jsem se zasmál situacím, kdy si má Sam narychlo vybrat nějaké krycí jméno. To se potom taky dozvíte, že případ vyšetřuje třeba sám Luke Skywalker nebo Tom Cruise. Paráda. Dobrý nápad.

Kamera včetně výpravy jsou jedním slovem výborné. Když jde hlavní hrdina po ulici, člověk by i věřil, že to natočili v 73. Kamerový filtr tomu dává tu správnou starou zažloutlou atmosféru doby podobně jako plakát v úvodu článku. Do toho si připočtěte zpomalené záběry s hity 70. let a nemůžu si stěžovat.

Nebýt těch drobností v chování Sama (hlavně ten jeho „Dušín v krvi“) a někdy až zbytečného patosu, líbilo by se mi to moc. Takhle je to jenom nadprůměrný seriál s parádní výpravou a zajímavými krimi zápletkami. Kdo viděl anglickou verzi, tak ten půjde s hodnocením ještě o pár řádků níž.



  1. xxENDxx
    10:39 - 21. Čvc , 2010           

    radši si pusť originál, ostudo

  2. Brada
    22:18 - 27. Čvc , 2010           

    presne, original je mnohem lepsi, jen uz asi nema smysl koukat po tom remaku, ale je fakt skoda ze jsi nedal jako prvni origos…

  3. xxENDxx
    14:59 - 6. Srp , 2010           

    smysl to rozhodně má, může se potom vrhnout na Ashes to ashes


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/42073/virtual/www/wp-content/themes/dum-dum-ajvngou/comments.php on line 72