V právnické kanceláři Crane, Pool a Schmidt (ová) se vždycky najde nějaký právník, který vás zastoupí, pokud vás vyhodí z práce nebo pokud prostě jenom chcete zažalovat třeba Boha. Kauzy z Bostonu (jak zní jejich český název) je americký seriál (2004) stanice ABC právnického prostředí. Mimochodem běžel i na Primě (2009). Nejde o klasickou kriminálku jako byly Matlock nebo Perry Mason, kde se právníci pouští do vyšetřování a díky své inteligenci sami odhalí vraha. Boston Legal má hrdinů víc, je opravdu vtipný a místo geniálních dedukcí se přímo věnuje práci právníka v soudní síni.

Nejlépe by se to dalo přirovnat k seriálu  Ally McBealová. Aby ne, když má stejného tvůrce Davida E. Kelleyho. Naštěstí to v tomto případě vzal Kelley z trošku jiného konce, takže místo hlavní hrdinky, co se věčně patlá v nějakých vztazích, tady máme hrdiny dva, jsou to muži a pokud jde o vztahy, řeší maximálně tak to, jestli je ta baba dost sexy, aby se s ní dalo spát. A řeší to vtipně!

Vtipně pojaté jsou i vztahy v kanceláři mezi vedlejšími postavami. Břitké dialogy létají jako pingpongový míček končící smečem. Sem tam sice trochu toho sentimentu vykoukne, ale dá se to zvládnout.

Alan Shore (James Spader) a jeho kolega Danny Crane (William Shatner – oba na obrázku) vás dostanou. Alana budete nejdříve nesnášet, ale dejte mu pár dílů a budete ho milovat stejně jako jeho prdlého, věčně politicky i jinak nekorektního kamaráda Dannyho. Jeho dialogy ve stylu: „Šla byste se mnou na večeři?“ „Nešla a sundejte tu ruku z mého zadku“ jsou vraždící.

V první sérii jde spíš o epizody, kde se řeší 3 – 4 případy naráz. Další řady už trochu natahují, takže se s „Viděli jste minule…“ setkáváte pořád. V Boston Legal je spousta vedlejších postav, některé se na obrazovce neohřejí ani několik dílů a některé zmizí i bez vysvětlení. Taky se tady uplatňuje pravidlo, že když ženká, tak jedině modelka. Naštěstí mi to po 6. dílů bylo už šumafuk a prostě jsem se bavil.

A není to pouze radost z perfektně vtipně napsaných dialogů, ale i z případů v soudní síni. Jsou zajímavé, nenudí a většinou jde o nenásilnou kritiku různých témat v USA. Některé případy jsou tak absurdní, že se snad můžou stát opravdu jenom v Americe. Muže zabije blesk zrovna ve chvíli, kdy telefonuje z mobilu a jeho žena chce nejdříve zažalovat Boha, načež jí právníci doporučí raději zažalovat firmu, který vyrobila onen mobil. A nebudu moc spoilerovat když vám prozradím, že se povede.

Zřejmě i díky tomu mrkají tvůrci seriálu spiklenecky na diváka, že může jít o nadsázku a že si dobře uvědomují, že jde jenom o komediální seriál s prvky dramatu. Hned dám příklad. Alan přijde na konci dílu na zmíněný balkón, uvidí Dannyho a říká: „Hmm, dneska jsem tě v celým dílu ještě neviděl“. Nejdříve jsem si myslel, že jsem přeslechnul, ale v druhé řadě v druhém díle se objeví nová postava a jakmile ji uvidí Danny tak řekne: „Sakra, jaktože vás neznám, nový postavy se přece představujou vždycky v prvním díle.“

Boston Legal je skvělá záležitost a já rozhodně doporučuju!

P.S. Danny Crane stále opakuje své jméno, protože to je to jediné co mu zbylo. A umí to setsakra dobře. Seriál jsem viděl s dabingem:  1. Sborez
    18:09 - 7. Pro , 2010           

    Souhlas s tvojí recenzí. I když jsi pro mě tenhle skvělej seriál neobjevil, tak stejně super recenze. Viděl jsem jen pár dílů, ale vždycky jsem se nařechtal. Mám jejich humor rád. A líbí se mi jejich pravidelné rozhovory, které zakončují každý díl. Jo, to jsou ty na tom balkoně s doutníčkem a skleničkou dobré a kvalitní whisky. Určitě se nejedná o Gold Cock. Zasazeni do svých křesílek řeší hlavní pointu toho daného dílu. Super.

  2. Petr
    14:35 - 20. Led , 2011           

    Naprosto skvělý seriál u kterého se snad každý pobaví.


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/42073/virtual/www/wp-content/themes/dum-dum-ajvngou/comments.php on line 72