Je to skoro rok, co jsem tady vychválil Cranford, historické drama odehrávající se kolem roku 1842. Panství Downton je z podobného soudku. Děj se ovšem místo 19. století odehrává až od roku 1912 a točí se kolem anglické šlechtické rodiny lorda Granthama a služebnictva v jeho sídle na pozadí dobových událostí jako je třeba potopení Titanicu. Tím to všechno začne. Pokud bych Cranford přirovnal k solidnímu autu, tak Downton je v porovnání s ním Porsche, co jezdí na vodu. Posbíral všemožné nominace za kde co a stal se nejúspějšnějším dramatem v Británi za poslední desetiletí.  A já s tím nemůžu než souhlasit.

O čem to je? O všem. Slovy producenta bych to řekl asi takhle: „Hele, je v tom všechno. Drama, vztahy, intriky, všechny možný druhy lásky, nenávist, humor, velký gesta, taky doják, pořádná dávka historie, stačí si vybrat.“

Seriálu zcela jasně dominuje dokonale propracovaný příběh, ve kterém má každá postava svoje vlastní důvody proč se chová, jak se chová. Jedinou výtku mám snad k postavě lorda Granthama, která je někdy až přehnaně ztělesněním inteligence a dobra, takže když udělal jistou nemorální věc, moc mi to k němu nesedlo. Všechny příběhové linie se perfektně prolínají a nikdy jsem neměl pocit, že tady by to už mohli střihnout. Jakoby mě snad tvůrci slyšeli… Jakmile odezní nějaká zápletka už se servíruje další. Prostě se pořád něco děje. Přes 50 minutovou stopáž sem se nenudil.

Downton můžete brát i jako dokumentární exkurzi do světa vyšších vrstev a jejich služebnictva. Mimochodem, film o filmu je hodně koukatelná záležitost, ani jeden herec neztrácí čas blekotáním o skvělé spolupráci s režisérem nebo kolegy z branže (už jste někdy slyšeli herečku mluvit o své postavě jako o staré krávě?). Spíš vykládají různé zajímavosti z natáčení, co jsou kulisy a co ne (já to fakt nepoznal), ale nejzajímavější jsou bezkonkurenčně historický poradce a sám scénárista. Je hned poznat, že mají co říct a prozradí spoustu drobností, které s tím, co jste viděli, dají dohromady mnohem ucelenější obraz o tehdejší společnosti.

O perfektních kostýmech, výpravě apod. se snad nemusím vůbec zmiňovat. Tohle není Princezna ze mlejna.

Pokud jde o herce, znám jenom tu starou paní, která hrála učitelku v Harry Potterovi. Tady si dávám za čtyři mínus. Každopádně Česká televize se trefila do černého a nezbývá, než jí poděkovat, jaký parádní kousek nám naservírovala. Přes všechnu chválu jsem se k němu i tak musel tzv. „prokousat“, ale po druhém dílu jsem byl chycený. Podobný pocit měla i manželka. Po prvním dílu jí rodidla zůstaly na místě, ale postupem času byla nadšená.

První řada má šest dílů, druhá osm + vánoční speciální. Nezapomeňte na skvělý film o filmu (zhlédněte po 2×08) a máte pěknou porcičku úžasnýho pokoukání. Trailer je fajn, ale na ČSFD (89 %!) je i v češtině.
Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/42073/virtual/www/wp-content/themes/dum-dum-ajvngou/comments.php on line 72