V minulém článku jsem se v komentářích otřel o Harper’s Island, 13ti dílný seriál, který je zařazován do škatulky krimi-drama-mystery. Teď jsem ho konečně dokoukal a děj by se dal shrnout do kráťoučké věty: „Na ostrov přijede svatba s doprovodem a začne se umírat“. Není to úplně tak jednoduché, ale podstata je jasná. Tvůrci prý tuhle minisérii přirovnávají k „Deseti malým černouškům“ od Aghaty Christie nebo k „Vřískotu“, což je sice pravda, protože základ má stejný (postupná vyvražďovačka), ale jinak zaostává v jedné důležité věci, která se táhne celým seriálem – LOGIKA. A to je prostě průser.

Začneme postupně… První díly mě sice moc nenadchly, ale přesto mně neodradily natolik, že bych se přestal dívat. Ze začátku  Harper jakžtakž táhne, ale postupem času kdy se začnou valit vraždy jedna přes druhou až k 10. dílu, kde se odhalí vrah přes další 2, kde nás tvůrci „šokují“ další pointou, aby to v posledním díle dokonale zazdili, nelze, než hodnotit Harper’s Island záporně. A zase za to může logika.

Dobrá, klišé typu – „rozdělíme se, aby nás vrah mohl odrovnat“, ty tady jsou skoro v každém dílu a už jsem se tomu ani moc nedivil, ale ona ta logika pokulhává (má 3x zlomenou nohu)  i v tom základním – motiv vraha. Tady teda ale pardon, protože vysvětlení ke konci se odbyde několika divnými větami, ketré prostě nic nevysvětlují. Chování lidí je nakonec taky přinejmeším zvláštní. V okolí se stane asi 6 vražd, ale všichni se chovají, jako by nic. Věta typu:  „Kde je je strejda Marty?“ nikoho netrápí a u některých postav se dokonce ostatní spokojí s odpovědí, že odjela z ostrova.

Do toho si přidejte 4! scény, kdy mají hrdinové možnost vystřelit (a trefit) vraha, ale buď prostě nevystřelí (asi z důvodu demence) nebo se trefí těsně vedle (a druhý náboj se brokovnice vypaří) nebo ty dva náboje vystřelí div ne do vzduchu a potom jenom bezmocně cvakají spouští. To už jsou ale detaily, které bych i přešel, ale ta logika!

Přívlastek mysteriózní je třeba brát s nadhledem, protože ten zaopatřuje malá holčička, co mluví s duchy (na začátku řekne přesně tohle, ale ke konci už o tom nepadne ani zmínka) a jedna věštkyně, která čte z dlaně nevěsty, aby se v polovině zasekla, zbledla a utekla blekotajíc něco o tom, že nemůže dál číst, což mně teda vážně otrávilo neboť to jsem věděl už 10 minut dopředu a nejedna „mysteriózní“ blbost to má ve scénáři.

Aby toho nebylo málo… Harperův ostrov je ze začátku městečko, co má vlastní kostel, hospodu, velký přístav(!!), muzeum atd atd., ale když začnou vraždy, nějak podezdřele se vylidní a nejdou telefony (mobily se vůbec nezmíní, i když s nimi hrdinové operovali celou dobu a až zase ke konci se někdo zmíní, že telefonní věže jsou vyřazeny – O M G). Najednou se prostě Harperův ostrov stane jakýmsi Guantanámem bez lidí. Jen tak. Hospoda je prázdná nikde nic a nikdo to neřeší.

Tvůrci se snažili dodat seriálu i šmrnc v podobě zpomalených záběrů a hudby alá SUM41, což někdy mělo svůj efekt. Casting herců mě nenadchl hned ze začátku, všichni vypadají jak z módního žurnálu aneb klasický archetyp ksichtů Beverly Hills 90210. Pokud jste holka, určitě se vám něco bude hodně líbit, třeba věčné NUDNÉ „ŘEŠÍCÍ“ scény typu: „ty víš, že tě miluju, ale blablabla“, kterýma je Harper doslova přecpaný, takže hrdinové nemají problém se při honičce s vrahem zastavit a podělit se o svoje city.

Harperův ostrov doporučuju jako pěknou studii postiženého scenáristy, který viděl spoustu klišé a nebál se je narvat do každý třetí scény, jinak ruce pryč.  1. Canelle
    21:59 - 6. Bře , 2010           

    Ano, souhlasím, že logika je u tohoto seriálu snadno napadnatulná, ale přesto se ho musím zasta. Po dlouhé době je to něco, na co se dá z tohoto žánru koukat. K tomu vylidnění – snaha o logiku byla, Harperův ostrov je sezónní letovisko a svatebčané tam přijíždějí ve chvíli, kdy sezona končí, hotel je prázdný a lodě začínají svážet obyvatele na pevninu. Co se týče toho, že sepostrádají již zavražděné, Harperův ostrov se odehrává během 3 nebo 4 dnů a mrtvola strýčka Martyho je objevena druhý den po jeho zavraždění. Motiv vraha je jasný (alespoň pro mne) – od psychotika se asi logické vysvětlení moc čekat nedá.:-))

  2. Ajvngou
    10:39 - 7. Bře , 2010           

    Proč ne, alespoň snaha tam byla, ale to je celkem málo. Hodně vražd je tam prostě jenom „na efekt“, ale jinak vůbec nesouvisející – třeba hned ta první, pod lodí. Nebo co ten inkoust v očích?


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/42073/virtual/www/wp-content/themes/dum-dum-ajvngou/comments.php on line 72