Experiment kolonie vysílaný nedávno na Prima COOL je poněkud odlišnější reality show, než jak je známe. Deset dobrovolníků složených z různých profesí se účastní simulovaného konce dnešní civilizace. Vysadí se v nezalidněném prostředí, které vypadá jako po apokalypse a snaží se v něm přežít 50 dní. Prima COOL nás poslední rok zásobuje nadprůměrými kousky a tenhle od stanice Discovery není výjimkou. Jenom jsem nějak nepochopil, proč to začali dávat až od druhé série. Naštěstí je to celkem jedno, protože návaznost je samozřejmě kromě celé koncepce nulová, takže se nemusíte bát, že by vám něco uniklo.

Podle popisu to vypadá jako nějaký postapokalyptický Survivor. Z toho si to bere maximálně to přežití a místo modrých lagun a bílého písku na ně čeká vylidněná a zdemolovaná oblast po živelné katastrofě. Jde opravdu především o experiment, jak říká český název.

Účastníci totiž nehrají o žádnou odměnu, nehrají žádné soutěže a ani nijak neintrikaří, jak je to běžné. Hlavní je přežití a nic jiného. Během dílu se párkrát v prostřihu objeví nějaký odborník třeba přes psychologii nebo bezpečnost, aby divákům přiblížil, co se právě v táboře odehrálo a jaký to na něj může mít vliv. Jediné, co vám napoví, že jde o reality show jsou klasické scény, kdy se lidé svěřují se svými pocity a také v případech, kdy je vám prostě jasné, že tam někde musí stát kameraman.

Jinak mě to pohltilo celkem přesvědčivě. Dokonce tomu po několik dnech začali věřit i sami dobrovolníci. Asi ne úplně, to je jasné, ale bylo vidět, že té iluzi někteří propadli víc.

Nejzajímavější část byla vždy vynálezavost osadníků. Hned jsem si vzpomněl na Tajuplný ostrov od Julese Vernea, kde je také skupina lidí (na pustém ostrově), kteří se snaží přežít a v průběhu pobytu vytváří různé civilizační vymoženosti podobně jako Robinson Crusoe. Naši hrdinové tak z chudých prostředků, které mají k dispozici, opraví rozbitý traktor, z rozkládajících se prasat do něj vyrobí palivo a úplně nejbombóznější parádička je větrná elektrárna.

Produkce na ně ještě vysílá různé nájezdníky, kteří se je o všechno snaží obrat, takže hlavní starostí není překvapivě jídlo, ale především bezpečnost.

Líbilo se mi to hodně, ale asi to nebude pro většinu lidí (i pro mě) taková reality show, jakou by čekali. Chápu, že jde o simulace zničené civilizace, ale chyběl tomu pořádný finiš. Ten konec byl prostě takový nemastný neslaný. Určitě bych ocenil speciální díl o tom, co se dělo dál.

Na YouTube se dají najít kompletní díly  1. Ijacek.007
    15:38 - 4. Kvě , 2012           

    heh experiment kolonie jsem sledoval na cool taky a mužu jedině souhlasit že jde o zajímavý počin. Také jsem sledoval vynalézavost i improvizaci jakou si byly schopni „přeživši“ pomoci. Jen ten konec jsem tak trochu nečekal. Jakmile skončil poslední díl říkal jsem si co to ? To je už všechno nevěřícně jsem se koukl do programu a fakt, další díl již v programu není tako to byl konec. Mohlo to dopadnout všelijak konec mi prostě přišel divný. Jinak jsem experiment nesledoval od začátku ani jsem nepostřehl že cool dával až druhou sérii.


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/42073/virtual/www/wp-content/themes/dum-dum-ajvngou/comments.php on line 72