Survivor je reality soutěžní pořad, který má už celých 22 sérií a běží od roku 2000. Za tu dobu se dostal na přední příčky sledovanosti. Pořad běžel i na Nově (2001) a někdy v budoucnu by ho měli dávat i na Prima COOL. Princip soutěže spočívá v tom, že se 16 soutěžích odveze na odlehlé místo bez civilizace s mininem věcí, určených k přežití na zhruba 39 dní, během kterých se postupně navzájem hlasováním vyhazují, až zůstane poslední člověk, který získá 1 milión dolarů. Je to soutěž, která vyžaduje fyzickou zdatnost a spoustu, ale vážně spoustu taktizování…

Hned po příjezdu se totiž rozdělí na dva kmeny (týmy). Každý kmen jede sám na sebe a s druhým kmenem se vůbec nezná. Kromě přežití se účastní i dvou soutěží. První soutěž je o odměnu, druhá o imunitu. Odměna na začátku bývá oheň, protože, světe div se, i když sem ty lidi jedou s nabiflovanou příručkou o přežití, většinou se jim oheň nepodaří rozdělat. Další odměny jsou čím dál lepší. Jídlo, přikrývky až po auto nebo luxusní výlet na den.

Druhý úkol o imunitu je zásadnější. Kdo prohraje, musí se zúčastnit kmenové rady, kde se vyloučí jeden ze soutěžících. Netřeba říkat, že pokaždé prohře nálada v kmenu rapidně klesne a naopak, takže stačí malá chybka a můžete si být jisti, že to viníkovi při hlasování většina spočítá.

Aby to nebylo příliš jednoduché, po dvaceti dnech se kmeny spojí v jeden a každý hraje sám za sebe s tím, že kdo získá imunitu, nesmí být vyloučen.

Tady už nastupuje taktizování, vytváření spojenectví v plné síle. Koho vyhodím, s kým se domluvím, jak se mám chovat, co na sebe prozradit, to všechno musí probíhat v hlavě lidem každý den a recept na účinnou strategii prostě neexistuje, protože i když zůstanete v poslední dvojce, o vašem osudu rozhodne porota složená z vyhozených účastníků, takže pokud se někdo k někomu choval jako podrazák, s hlasem dotyčného na konci nemůže počítat. Navíc, když ještě hrají proti sobě kmeny, nelze přemýšlet pouze stylem „vyhodím támhle toho blbce, protože je to prostě kretén…“. Ten kretén totiž může kmenu vyhrávat soutěže díky jeho fyzičce a tím pádem máte výhody nebo dokonce i imunitu.

K tomu si připočítejte bídné životní podmínky, vzájmné sympatie nebo antipatie a máte skvělou reality-show!

Nejlepší je, jak se pomalu poodkrývají vlastní charaktery soutěžících. Ze začátku je to málem ta nejlepší parta na světě, ale časem jsou všichni víc a víc podráždění, jenže taky myslí na to, že na konci by je mohli tihle lidé vyhodit, takže je celkem nářez vidět, jak se kdo chová a co na druhou stranu říká na kameru v soukromí. Některým bych vážně musel jednu plesknout za to, co tam předvádí. Hlavně těm, co nic nedělají a jen se válí, zatímco ostatní se snaží shánět jídlo apod.

Soutěže jsou nápadité, některé se sice v průběhu všech sérií opakují, přesto jsou vždy zajímavé.

V pozdějších sérií jde prý spíš víc než o přežití o taktizování, což já ale rozhodně vítám, protože to mi přijde na Survivorovi nejlepší. Dokonce jsou i speciální série ALL STARS, kde se objeví všichni oblíbení soutěžící z předchozích řad. Na to se moc těším! Ještě jsem to neviděl, ale je jasné, že jakmile se tihle vylodí, začné okamžité taktizování a pořádně to rozjedou. Zatím jsem viděl 1. – 4. řadu.

Pokud jde o technické zpracování, zajímalo by mě, jak to dělají s kamerou. Nikdy jsem nezahlídl ani stín kameramana! Všichni se chovají, jako by tam snad ani žádná kamera nebyla. Rozhodně palec nahoru. V tomhle ti Amíci umí chodit.

Mimochodem kdysi vznikla i česká mutace (Prima) jedoucí na licenci Survivora s Markem Vašutem pod názvem Trosečník, která je komunitou vnímána dost tragicky. 22 % na CSFD to jenom dokazuje. Rychle jsem přelétl první díl a vážně bída. Moc hezky to shrnuje článek na fanouškovském webu (najdete tam i linky seriál).

Vy si ale nenechte zkazit chuť a podívejte se na originál. Zde je ukázka úvodních znělek z několik řad dohromady: