Už jsem si toho českého názvu „Patty Hewes: Nebezpečná advokátka“ kdysi všiml, ale nevěnoval jsem mu skoro žádnou pozornost, protože jsem si pod ním okamžitě představil jakousi právničku, která epizodu za epizodou řeší věčně stejné případy a hotovo. Prostě jeden ze stovek tuctových krimi seriálů z právnického prostředí. Naštěstí jsem si k němu cestičku našel a po 13 dílech první řady jsem podobně jako u The Shield (Policejní odznak) koukal chvíli do prázdna. Damages je jednoduše bomba, která jen tak neodezní, a která zaslouženě posbírala několik cen EMMY včetně Zlatého Glóbu. Damages je prvotřídní thriller.

Mladá talentovaná právnička Ellen dostane nabídku pracovat pro hvězdu v oboru, Patty Hewes. Ta se zabývá především velkými kauzami jako je například případ miliardáře Artura Frobishera, který čelí podezdření, že prodal své akcie těsně před pádem jeho firmy na burze. Aby vyhrála svůj případ, je Patty schopná udělat cokoliv.

Tohle je jenom takový hodně chabý nástřel toho, co vás čeká. Příběh se odehrává ve více časových rovinách, takže v úvodní scéně vidíte běžet zakrvavenou polonahou ženu a po pár minutách vyskočí nápis „před 6 měsíci“ a vy sledujete tu samou ženskou, jak je šťastná, zdravá a v pohodě. Tenhle časový odstup se pomalu zmenšuje a mimochodem sledujete ještě dalších pár dějových linek s někým úplně jiným.

To všechno se neuvěřitelně proplétá do jednoho velkého precizně vypiplaného příběhu s kulervoucím koncem.

Ve videu dole Patty (zabijácká Glen Close) říká: „Nevěř nikomu.“ To je vcelku zásadní rada, kterou by se kromě hrdinů měl držet i divák. Tolik zvratů jsem neviděl ani nepamatuju. Celý příběh odhaluje postupně a pokaždém odhalení jsem si říkal, aha, takže ten je to, tahle je tohle a stalo se to takhle, jenže za pět minut se to všechno může naprosto změnit. A na rozdíl od některých rádobyšokujících situací z jiných seriálů, tady to dává naprostý smysl.

Dokonce si ani nejste jisti povahou hlavních aktérů. Finančník Frobischer není zrovna prototyp hajzla a naopak Patty Hewes se někdy zdá jako pořádná svině. Tenhle balanc tomu dodává ještě větší grády. Nikdy nevíte, na čem jste.

Trošku to přehnali v druhé řadě, protože tam byli snad všichni někým jiným, než se zdáli na začátku a navíc jsem moc nevěřil tomu, že by se každý dal podplatit a zabíjel jenom kvůli penězům.

Kamerové filtry odlišují jednotlivé časové odstupy, což je dobrý nápad, abyste se v příběhu neztratili. Druhá řada těsně navazuje na první, takže některé detaily se vysvětlí až později. Každopádně palec nahoru. Je to pecka, jděte do toho.



 1. Krabath
  21:38 - 5. Srp , 2011           

  Dobrej seriál, je škoda, že ho dávají až pozdě v noci.

 2. xxENDxx
  11:53 - 7. Srp , 2011           

  už si to viděl celý, nebo jen ty 2 serie? Zajímalo by mě, jestli se to nějak kvalitativne zhoršilo, když zo z FX přešlo na DirecTV

 3. Ajvngou
  15:47 - 7. Srp , 2011           

  Viděl jsem jenom 2 serky.

 4. sylva
  22:24 - 27. Kvě , 2015           

  ahoj


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/42073/virtual/www/wp-content/themes/dum-dum-ajvngou/comments.php on line 72