Logické hry… moje radost. Ne všechno, ale legendy typu Lemmings, Incredible Machine no i ten super mega provařenej TETRIS jsem pařil jako o život. To bylo radosti, když jsem uviděl, že je na světě již 4. pokračování hitovky Gobliiins. Hned jsem si vzpomněl, jak jsem se neustále vtíral ke kamarádovu PC a zkoušel si to na chvilinku zahrát, jak jsme řešili zákysy a samozřejmě jak jsme to hráli bez zvuku i na školní 386ce. I proto jsem neváhal a podíval se Gobliiins 4 na zoubek. Už z obalu (obrázek vlevo) mi na G4 něco podezdřele nehrálo. Hned úvodní obrazovka rozřešila ono tajemství, a to tak, že se zjevilo v rozlišení 1024×864 se škaredým renderovaným pozadím a jménem vývojářů, kteří určitě v předchozích dílech nefigurovali.

V podstatě hned z kraje se dostávám k největší tragédii týhle hry – grafika a zpracování. Nejenomže nám tvůrci do vínku nadělili pouze JEDINÉ MOŽNÉ rozlišení, ale dokonce se obešli i bez standartního OPTION menu, takže nastavit nemůžete zhola nic. U starých goblinů bylo rozlišení o dost menší, ale 2D grafika byla jedním slovem skvělá. Ačkoliv pixely se rozprostíraly po celé obrazovce, všechno bylo strašně hezké a opravdu bylo vidět, co je co.

Ne tak G4. Místo 2D zpracování, jsme se dočkali opravdu bídného 3D. Jediný klad je možná tak animace goblinů, kteří se alespoň hýbout, mumlají a předvádějí legrační pozice či obličeje. Naštěstí Goblins nejsou úplně tak o grafice jako o zapnutí mozku. I když i tady by se dalo polemizovat, většina úkolů nemá s logikou co do činění, ale v rámci herního světa všechno funguje.

K dispozici máte tři postavičky, které mohou jednat i nezávisle na sobě. Jeden je jakýsi hlavní charakter, který dokáže sbírat a používat věci, druhý je silák, který bouchá, tlačí, přesunuje, rozbíjí věci a poslední je kouzelník, který pomocí své hůlky může třeba urychlit růst rostlin. Používáním a kombinací schopností postaviček, řešíte zapeklité úkoly na jedné herní obrazovce. Není to nikterak extra náročné (oproti G3, kde se jeden úkol řešil i na několika obrazovkách), ale občas se potrápíte pěkně.

Hratelnost je jedním slovem dobrá, opravdu se to hraje pěkně, času máte dost a jenom zkoušíte. Trochu zamrzí absence funkce SAVE, která je tady reprezentovaná písemným kódem, takže když skončíte v půlce úkolu, příště budete muset začít celou úroveň od začátku.

Nebýt hrůzného 3D zpracování, byla by to skvělá super oddychovka, takhle je to jenom oddychovka za pár kaček.  1. Ciepluch
    17:50 - 7. Lis , 2009           

    hoj lidi je to hezka hra doporucuji ji vsem kterí mají radi logiku a nejsou líni myslet.jednou jsem ji dohral.


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/42073/virtual/www/wp-content/themes/dum-dum-ajvngou/comments.php on line 72