another-worldPokud je vám víc jak 30, možná si i vzpomente na jednu hodně starou hru jménem Another World. Já si pamatuju, že se určitě vešla na jednu disketu a na školní 386 se dala hrát naprosto bez problémů. Jenže tenkrát (to mi mohlo být tak 16) jsem si myslel, že jde o další nehorázně těžkou hru, protože dál než do druhého kola jsem se nedokázal dostat. Po pár letech jsem se k ní dostal z novu na Sega Mega Drive, ale skončilo to stejně. Stále jsem se nedokázal protlouct dál než přes první level. Muselo uběhnout dlouhých 18 let, abych si ji mohl plně vychutnat a dohrát na svém mobilu.

 

Jde o takovou akční adventuru (chce to hlavně mozek, ale hbitý prstík se taky hodí), která se proslavila i tím, že ze hry plynule přecházíte do pozice diváka (cutscény apod.) a naopak. Lehce to připomíná interaktivní filmeček. V roce vzniku 1991 to bylo prostě něco nevídaného. Chlapík se kvůli nějaké trhlině v prostoru dostane na cizí planetu a s dalším mimozemšťanem se snaží dostat z místního paláce. V lecčems to připomíná Prince of Persia.

Podle Wikipedie hra vznikla i na další platformy (zmiňovaná Sega, Nintendo a mraky dalších). Na její 15. výročí se objevila i vylepšená verze na PC, která je vlastně to samé, co je teď na Android, jen to má v názvu místo 15th anniversary 20th anniversary. Vylepšení spočívá ve vysokém rozlišení grafiky, dokreslení většiny pozadí a přidání jedné úrovně navíc. Mimochodem se dá přímo ve hře jednoduchým gestem zobrazovat původní i nový vzhled. V traileru je pěkně vidět přechod z hranaté grafiky z roku 1991 do dnešních dnů:

Ale proč to sem vůbec píšu, že jo. Pokud máte rádi logické hry nebo adventury, Another World vás naprosto pohltí. Řešení jednotlivých hádanek je strašně chytlavé, a i když se zaseknete (a to si pište, že se zaseknete), nedá vám to, abyste se pořád nepokoušeli přijít na to, jak projít dál. Ještě teď jsem na sebe naštvanej, že jsem se jednou podíval na YouTube, abych se dozvěděl jak dál. Doporučuju hrát mimo dosah internetu, aby vás to netáhlo k návodům. Přitom řešení je vždy velmi jednoduché, nebo alespoň přirozené. Nejde o žádné extra špeky, na které se nedá přijít. Navíc má hra pěkně zpracovaný návod k ovládání.

Hratelnost je skvělá. Ve hře si můžete nastavit klasické ovládání, ale i přímo pro touch screen, které je super vychytané. Většina her mi nevyhovuje s tím klasickým ovládáním šipečkami na obrazovce, protože je většinou přes ně prd vidět a blbě mi to reaguje, ale tady to bylo super. Takhle by mohli klidně dělat i normální skákačky.

V nastavení jsem našel i možnost herní obtížnosti, ale popravdě nevím, jaký je rozdíl v normal, hard a hardcore.

Herní doba není nejdelší, trvalo mi to tak pět hodin, než jsem to dohrál, ale bylo to skvělých pět hodin, takže těch 30,- (momentálně je v akci) jsem rád zaplatil. Jinak stála myslím 60,-. Doufám, že ještě takhle předělají Flashback blahé paměti, který jsme z neznámého důvodu považovali za druhý díl Another World. Uááá! Ona nová verze bude, i když pro mobily asi ne.  1. panprase
    18:34 - 28. Čvn , 2013           

    No jedna z mých oblíbených, minimálně si pamatuju první polovinu nazpaměť, sme to s kámošem na Amize jeli docela hustě.

    Taky měla moc pěknou muziku, tedy na Amize měla, určitě.


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/42073/virtual/www/wp-content/themes/dum-dum-ajvngou/comments.php on line 72