Když jsem si kdysi dávno půjčil zaprášenou kazetu (jop, přesně tak, nějaká príma Emgetonka) s tím, že si teda poslechnu toho Toma Waitse a jeho album Swordfishtrombones netušil jsem, že se Tom dělí o pásku i s kapelou stejného jména jako má jeho album. K Waitsovi už jsem se nikdy nedostal… Swordfishtrombones je brněnská kapela, která setsakramentsky převyšuje normální českou šmíru z  všech těch „pohodových“ rádií s všema těma „pohodovýma lidičkama“. Jdeme na ní!

Jak už jsem říkal, zapomeňte na neumělý pokusy o současnou hudbu našich hitmakerů z 80. let plnou umělohmotných kláves Michala Davida a bejbykůlštýlu v podání Lucky Vondráčkové. Tohle jsou SFT!

Obdiv k Tomovi Waitsovi je znát hned z prvního a nejlepšího alba „AMAROUS FRUIT“. Ovšem SFT přidali i svůj originální zvuk, včetně skvělých zasněných, melancholickýchm ale i živých skladeb oplývajících neskutečnými melodiemi, které se vám hluboko zaryjí do paměti. Třeba největší pecka (i když na tomto albu člověk vybírá top hit hodně ztuha) UNAWARE. Prožeňte ji párkrát hlavou… a to by v tom byl Jožo Ráž, abyste  si ji sem tam nebroukli. Zkuste sami:

Tohle byla jedna z těch živějších nahrávek. Amarous Fruit je prostě (pozor klišé) nádherná deska. Lehká, zasněná, něco co vás donutí podívat se do dálky přes okno zatímco venku prší. Můj nejhezčí náhodný výběr. Doporučuji všem. Na stránkách SFT si i můžete stáhnout pár songů. Neodpustím si přidat ještě jednu uspávací:

Následovaly ještě další 2 desky. Bohužel pro mě s klesajícím důrazem na ony silné melodie. Druhé album Hunting Season se ještě drželo, důkazem může být i to, že TENHLE song (Stupid & Incredible – Blbej & Neuvěřitelnej :)) mi zahrál na svatbě.

Zklamání přišlo s albem Blood & Milk, stále dobří  SFT, ale už tam nějak postrádám to co bylo v AMAROUS FRUIT (kromě songu „Exiled“ a snad i „Hitler in me“+ „Cold and Blue“). Zvuk, všechno perfektní… ale. Nedávno vyšel nový singl DANDY. V něčem mi začátek DOST připomíná něco od Coldplay (masivní úvodní). Je znát posun k větším, epičtějšímu zvuku. Já ale chci ty „staré dobré“, kdy jsem se zasněně pohupoval za zvuku harmoniky, trombónu a hlubokého mručáku Miloše Rejska, frontmana kapely. Možná to ale cítím jenom já.

Nicméně… Mám všechny alba a podepsaný! (Až na Blood & Milk)
MySPACE – http://www.myspace.com/sftzone
WWW – http://sft.cz
Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/42073/virtual/www/wp-content/themes/dum-dum-ajvngou/comments.php on line 72