Rád bych upozornil na knihu od Jana Nováka – Zatím dobrý s podtitulem Mašínovi a největší příběh studené války. Už je to doba co jsem si poctivě poseděl s nějakým čtivem z papíru a měl jsem štěstí, že jsem si vybral právě Zatím dobrý. S tím výběrem to ale zase taková náhoda nebyla. V Kritickém klubu Jana Rejžka na ČR6 se o ní zmiňovali několikrát a když ji chválil do nebes posluchač za posluchačem, neodolal jsem a pod vlivem Kritického klubu jsem vyslal manželku (omg to zní – jsme čerstve svoji) na kulturní misi do knihovny. Povedlo se… těch 700 stránek formátu A5 padlo do týdne. Aby ne, Zatím dobrý vyhrálo cenu za nejlepší knihu roku – Magnesia Litera 2005.

O čem to je? Znáte bratry Mašíny a jejich prostřílení se z komunismu do západního Německa? Tak o tom to je. Stejně jako nás už upozorňuje podtitul knihy. Přiznám se, že můj názor na chování a vůbec způsob jakým se dostali za hranice byl spíš negativní. Po přečtení jsem svůj názor poněkud poopravil, protože Jan Novák dokonale vystihl důvody a příčiny chování Mašínů. Novák čerpal především z faktů i ze setkáních s Mašíny.  Jak se píše na stránkách Magnesie: „Zatím dobrý je románem-dokumentem, v němž autor spojil fabulační umění se smyslem pro dění skutečnosti“.

Děj začíná od otce Mašínů před válkou, zabývá se i dalšími postavami, které se dostali do blízkosti bratrů a vyobrazení té doby je prostě fantastické!

Už teď si možná někdo z vás říká, „Hmm.. to bude nůůďo“. Pche! Nečetl jsem dlouho tak napínavou, PRAVDIVOU story, co vás pořád nutí otáčet list za listem až do úplného konce. Určitě doporučuju i zatvrzelým nečtenářům, i když mi je jasný, že ty jenom mávnou rukou a zase si zapnou Playstationa. Nebuďte jako oni a trochu se vzdělejte, protože znát celý příběh Mašínů se rozhodně vyplatí.

Jan Novák – česko-americký spisovatel, scenárista.
Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/42073/virtual/www/wp-content/themes/dum-dum-ajvngou/comments.php on line 72