Není tomu dávno, co jsem si myslel, jak mi to v tom Corelu (vektorový grafický editor) jde a jaký je to nepostradatelný nástroj pro moje výtvory. Mno, zmýlil jsem se. Po proniknutí do tajů bitmapového Adobe Photoshop se na Corel snáší prach a Adobe se stal nedílnou součástí mého softwarového vybavení. Cesta k PS (photoshop) nebyla lehká a bez jednoho člověka a jeho knihy bych to asi nikdy nezvládl – jmenuje se Václav Krejčí, kniha Adobe Photoshop: design grafiky GUI. Především díky jeho tutoriálům na grafice.cz jsem se odhodlal koupit si tento jeho produkt o 200 stránkách za 500,- a věru jsem nelitoval!

Kniha je možná pro někoho drahá, ale kvalitní křídový papír + grafická úprava a především cenné informace za to stojí. Rozhodně víc než bichle o 800ti stránkách, která sice popisovala všechny funkce PS, ale naučil jsem se z ní v podstatě nic (měl jsem půjčeno). Václav Krejčí vás provede pěkně od základů. Začne tím, co má kniha v podtextu, teorií jak by měl vypadat design GUI (= např. interface hry, programu apod.). To jsou klasické rady jak by co mělo vypadat, jak ne a uvádí to i na příkladech.

Hlavní část vás postupně začne seznamovat s ovládáním a klávesovými zkratkami (důležitá věc!) PS. Pěkně postupně na úvodním tutoriálu jsem se naučil víc než koukáním do nudné předchozí bible. Výborně zpracováno – podívejte se na obrázek, který vám řekne jakým stylem Václav Krejčí „vyučuje“:

Je dobré, že kniha se zaměřuje na PS 7.0, nicméně díky v podstatě neměnícím se klávesovým zkratkám v PS byste neměli mít nikdy problém s jinou verzí a to je neocenitelná záležitost. Ke knize dostanete ještě přídavek v podobě dalších dvou tutoriálů, které lze stáhnout ze stránek knihy. Jsou to další tutoriály, které se už nevešly do knihy. Navíc přídavek obsahuje i PSD soubory (stáhnout si ho mohou pouze majitelé knihy).

Na všem se dá nalézt nějaká ta chybička. I když autor jak sám píše prošel po sobě knihu poctivě, sem tam jsem se dostal k malému záseku. Nikdy to nebylo na škodu, postup mám teď zažitý jako svoje tenisky, jak jsem neustále hloubal, kde jsem udělal chybu. Navíc… Václav Krejčí mi VŽDY poradil na ICQ – co víc si přát.

Možná se vám nechce investovat 500,- do útlého manuálu o velikosti A5. Proč ne, tutoriály na grafice.cz od toho samého autora vám také pomohou. Ale přeci jenom, „POUŽÍVAT“ PS jsem se naučil o 100% lépe díky téhle pomůcce.

Tak, Vašku, děkuju .)

rozhovor s Václavem Krejčím zde
Adobe Photoshop: design grafiky GUI – stránky knihy
Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/42073/virtual/www/wp-content/themes/dum-dum-ajvngou/comments.php on line 72