Chcete být užiteční? Chcete pomoci při vývoji nového léku? Není nic jednoduššího než se přihlásit do jednoho z projektů systému BOINC. O co vlastně jde? V dnešní době, kdy se bez výpočtů počítače neobejde žádný výzkum a v podstatě ani většina z nás, se vychází z jednoduchého principu. Váš počítač většinou nepracuje na 100%ní výkon, tak proč nevyužít zbývající kapacity k výpočtům pro vědecké projekty z celého světa? V podstatě se připojíte do celosvětové sítě osobních počítačů s tak obrovským výkonem, že všechny superpočítače se můžou jít klouzat po svým supervýkonu.

Abyste se mohli připojit, stačí si stáhnout klienta (aplikaci) BOINC. Je samozřejmě pro všechny tři základní operační systémy Windows, Linux, Mac. BOINC pracuje tak, že se přes něj připojíte k projektu, který vám padne do oka a potom už jenom necháte klienta, aby si nechal poslat tzv. pracovní jednotky k určitému projektu, které následně bude vaše PC zpracovávat a po dokončení je odešle zpět. V podstatě se už o nic nestaráte.

Projektů je celá řada. Musím představit především nejúspěšnější projekt (není divu, protože je to původní BOINC) jménem SETI@Home, který hledá mimozemskou inteligenci pomocí tzv. radiaSETI. To zachytává v digitální podobě šum z vesmíru, následně ho analyzuje a filtruje na nezvyklé signály, které by eventuelně mohli být pozdravem od zelených kluků z vesmíru. (V minulosti tady prý bylo už 10 nadějných kandidátů). Ještě zmíním hodně zajímavý (a druhý nejúspěšnější) projekt Rossetta@Home. Ten vypočítává různé tvary proteinů a z toho vyplývající funkce. Do této databáze se mohou zdarma připojit vědci a tím i mnohem rychleji uspíšit vývoj léku třeba na HIV.

Tak co, už jsem vás načnul? Aby to zřejmě bylo více lákavé, je k dispozici spousta statistik, kde se poměřují jak jednotlivci, tak týmy. I ty se můžeš připojit! Českých týmů je dost, ale ten největší, nejúspěšnější se jmenuje CZECH NATIONAL TEAM.  V Seti projektu jsme dokonce na 6. místě (u Rossety na 2.!) a to je úspěch!

Za každou zpracovanou jednotku dostáváte kredity. A kromě dobrého pocitu, že něco děláte pro vědu, je to asi vaše jediná odměna. Ale co! O tom to je, tak pojďme podpořit celkový kredit ČR a zapojte se do seriózního vědeckého výzkumu, zvlášť, když vás to nic nestojí!! P.S. získáte zajímavé screensavery 🙂

Bojíte se, že se PC zpomalí během výpočtů? Kdepak, Systém dostane automaticky nejnižší prioritu, takže žádné viditelné zpomalení nehrozí. Zkouším to nějaký ten pátek a vše vypadá ok. Samozřejmě, že k nějakým prodlevám může dojít, ale nemyslím, že na „normálním“ počítači by si toho uživatel mohl všimnout.

O BOINC by se ještě dalo napsat tolik, že by vás po dočtení článku asi začali pálit oči jako chili paprička v konečníku, takže raději postnu spousty užitečných odkazů pro podrobnější info:

CZECH NATIONAL TÝM – zde najdete VŠE potřebné!

PROJEKTY – opět stránky CNT, popis projektů

KOMPLETNÍ ČLÁNEK O BOINC – to o co jsem se ve zkratce snažil já, zde ale nejvíce podrobně!



  1. Dai*
    12:57 - 8. Říj , 2008           

    netreba ale zabudat ze potom ide hore spotreba PC…

  2. Ajvngou
    14:17 - 8. Říj , 2008           

    Budu citovat ze stránek CNT:

    Mýtus číslo 1 – Budu platit daleko více za elektřinu!
    Je pravdou že PC na plný výkon si vezme o několik W (5-20 dle CPU) za hodinu více. Ale když uvážíme že 1000Wh u nás stojí 3 Kč, můžete si jistě sami představit, kolik haléřů zaplatíte asi navíc, když si BOINC nainstalujete.

    článek má datum: 18. 06. 2005

  3. Stráťa
    19:18 - 8. Říj , 2008           

    Tak už se moje PC nenudí ale zuřivě pomáhá vědě. 😀

  4. Dai*
    20:30 - 8. Říj , 2008           

    5-20W – to bolo mozno v dobe P3…
    priklad http://www.tomshardware.com/reviews/intel-cpu-power-consumption,1750-9.html

    a napr konkretne moje PC – merane cca pred rokom este z old VGA ale to nic nemeni
    IDLE:90W
    LOAD:151W
    zataz CPU pomocou Orthos alebo niecoho takeho…

    CPU E6400@3.2GHz

  5. kpt.pejsek
    18:26 - 11. Říj , 2008           

    superb buddy .. thanks !!

    regards by ntz

  6. kpt.pejsek
    18:28 - 11. Říj , 2008           

    ps. oprav si tu stranku brachu !! aby se mi nezobrazovaly znaky jak maji .. fuj

  7. Ajvngou
    13:58 - 12. Říj , 2008           

    me se zobrazuji ok.. UTF-8


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/42073/virtual/www/wp-content/themes/dum-dum-ajvngou/comments.php on line 72