Star Trek: Nová generace – dále jen STNG (1987) s kapitánem Jean-Lucem Picardem, předchůdce Star Trek: Enterprise, nasadila laťku opravdu vysoko a dodnes má mezi fanoušky ST neotřesitelnou pozici. I já na ni nedám dopustit, a proto jsem k nové sérii „Enterprise“ (dále jen STE) přistupoval s odstupem a až po delší době, za kterou se stačily natočit 4 série. Žádná novinka to není, rok vzniku 2001 mluví sám za sebe a osobně navíc dost vadilo, že se STE se dějově odehrává před všemi dosud natočenými ST, což znamená, že nemohou používat všechny ty super vychytávky z STNG.

Tahle zábrana ale padne po první sérce jak kovaný komunista před plnou kapitalistickou výlohou. Začátek u nového seriálu je vždycky těžký a někdy je třeba si pustit více dílů než vás chytne drápkem. Pokud však vydržíte, zjistíte, že STE jede v jádru na stejný warp jako předchozí série a navíc přináší vlastní drsnější styl.

Začíná v době 2150, kdy lidstvo za dohledu Vulkánců teprve nedávno sestrojilo warp pohon (maximální rychlost 5 – v dalších sérkách se jezdí na 9) a teprve začíná objevovat nové světy, nové druhy. Tady se tvůrcům bezchybně podařilo dějově „přednavázat“ na již natočené ST seriály, takže pokud se Picard v STNG neustále oháněl Směrnicí (pokyny pro první kontakty s cizím druhem), tady se teprve pomalinku formuje v hlavě kapitána, který bude mít navíc zásadní vliv na utvoření Federace. Tyhle věci jsou určeny hlavně pro fanoušky. Pokud jste ST nikdy neviděli nemusíte se bát, tady se neztratíte.

Zásadním faktorem ST je vždy posádka lodi. Kapitán Archer (Scott Bakula) mi ze začátku přišel trochu víc jako slon v porcelánu než jako rozvážný kapitán Enterprise (fanoušek opět poměřuje s Picardem z  STNG), ale časem (stejně jako ve Star Trek: Voyager věčně natahující kapitánka Janewayová) se mi tenhle chlápek dostal pod kůži a když na chvilku zmizí z lodi, potřeba jeho velení je citelně znát. Posádka STE se pro mě do historie zapsala i nejšukéznějším vědeckým důstojníkem. Na Vulkánku T’Pol (Jolene Blalock) v její přiléhavé kombinéze nebo lehké noční košilce se dá koukat pořád. Klasika už je v podobě hláškujícího hlavního inženýra či bezpečnostního důstojníka.

První série jede v klasickém ST duchu poznávání nových druhů, zkoumání vesmíru, a více než kdykoliv předtím se zde projevují návaznosti na další díly. V STNG šlo hlavně o epizody, sem tam rozšířené o dvojdíl, ale tady se dost hraje na to, že pokud se něco stalo v předchozích dílech, má to zásadní dopad v dílech pozdějších. Spousta věcí se prolíná a znovuobjevuje v celém seriálu, tím myslím v KOMPLETNÍM ST světě. Například 1.setkání s Andoriany, Klingony, ba dokonce zde dojde i na Borgy. Taková zmínka o časové válce hned ze začátku se ve druhé sérii pomalu přerodí v komplikovaný problém, který vystačí na mnoho dílů. Následuje famózní 3. série (nejlepší, co jsem viděl!!), která si nehraje na epizodky a je to v podstatě jeden dlouhý díl s malými odbočkami, což opravdu není ten Star Trek seriál, jak ho většinou známe. Všechno ve světě ST má svoji logiku a já chválím scenáristy, že dokázali zamotat děj tak, že to člověk na konci pochopí a není znuděný tím, že už dávno odhadnul vývoj.

Abych jenom nechválil. Objevuje se zde samozřejmě dost dílů, které jsou spíš vycpávkami, které jsme už mnohokrát viděli. Příklad, šéfinženýr Trip je při rutinním průzkumu se navzájem sestřelí nepřátelským emzákem a společně musí přežít na nehostinné planetce. Jak tohle asi dopadne? Takových epizod naštěstí není moc.

Pokud nejste světem ST políbení a jedete ve věcech jako třeba Star Gate apod… STE by se vám mohlo líbit. Pokud jste fanda ST – STE je ta správná volba.

Za pozornost stojí i celkem hodně odlišné úvodní theme v podobě vyměklého rockového ploužáku. Od třetí sérky lehce (a lépe) upraveného (1. a 2. sérka intro zde): 1. Sborez
  22:52 - 15. Kvě , 2010           

  Juknu až dokoukám StarGate: Atlantis, jsem u 3. dílu 3. série, pak zhodnotím, zatím Fúúúúj. Stargate je nejlepší 🙂

 2. Dai*
  13:15 - 18. Kvě , 2010           

  videl som to dost davno ale bol to dobry serial, az na ten koniec…

 3. xxENDxx
  19:17 - 18. Kvě , 2010           

  Tulení Xindlové a super nazí ufouni na Zemi mi STE naprosto znechutili a 4. řadu jsem zabalil po 2 dílech

 4. kocour
  14:36 - 2. Čvn , 2010           

  Jolene Blalock juchuuuu 🙂

 5. kapitán Picard
  18:10 - 5. Led , 2011           

  Best seroš mam hry filmy velky fanousek ale mely by zmenit ukazky na ukazka je ace ale film je diplomacie ale jinak je to jak uz jsem psal na zacatku best seroš

 6. Ingsoc84
  9:00 - 24. Dub , 2012           

  Druhej nejlepší ST hned po Voyageru!!! T´Pol a Sedmá z Devíti!!!