Oz

Oz je zkrácenina pro Oswaldovo nápravné zařízení, jednoduše vězení, kde se potkávají kriminálníci silnějšího kalibru. Tim McManus vede jedno z experimentálních oddělení zvané Emerald City. Snaží se zlepšit podmínky věžnů a vlastně podmínky celého vězeňství. Jenže to jde dost těžko, když zde o vládu bojuje pět frakcí: árijci, černoši, Italové, Latinoameričani a muslimové. HBO natočila šest řad (56 dílů) a jestli se vám vězeňské téma líbí, nemůžete šlápnout vedle. Jde o poctivé hutné drama bez jednoznačně kladného hrdiny. Prison Break nečekejte, tohle jde mnohem dál a ani kvalitativně neupadá po první sérii. Spíš naopak.

Po zhlédnutí posledního dílu musím opět děkovat Bohu za HBO. To je jedna pecka za druhou. Například momentálně nejznámější Hra o Trůny nebo Boardwalk Empire i dost starší The Wire (nedávno jsem dojel poslední díl a tomu prostě musíte dát šanci, bomba. S Oz má dost společného).

V Oz sledujete spoustu postav a spoustu samostatných příběhů. Je tady i něco jako vypravěč v podobě vězně na vozíku (Michael z Lost), který představí každého nováčka a pronáší někdy až filozofické monology ohledně stavu vězeňství v Americe. Tohle mě na Oz štvalo asi nejvíc. Dost často mi to přišlo jako psychadelická nuda plná karnevalových obrazů. Ale potom už to jede. Měl jsem potřebu sledovat díl za dílem, protože i když vás nějaká čast příběhu o nějaké postavě nebaví, okamžitě se najde jiná a všechno to neustále neuvěřitelně graduje. Nikdy si nemůžete být jisti, kdo zemře. To je další věc, která tomu dává strašně moc na uvěřitelnosti a díky tomu to není jenom další seriálová vycpávka. Umírá se tady na všechny možné způsoby a hodně.

Nikdo nemá rád nikoho a vyjít si do sprchy bez bodyguarda je celkem o mýdlo. Taky jsem získal pocit, že kdo vleze do Oz, stává se přechodně (či doživotně) gayem. Tolik znásilnění asi nebylo v žádném jiném seriálu. V Oz je to časté asi jako ranní snídaně. Mimochodem je zde asi i největší koncentrace full frontalů a scén, ze kterých přísně heterosexuální muži na větvi určitě nebudou. Prostě něco pro kamaráda Sboreze.

Celkem často se mi stávalo, že jsem nějakou postavu k smrti nenáviděl, abych ji za dva díly litoval a za další dva díly opět nenáviděl, aniž by mi to přišlo divné. Scenáristi ale podle mě trochu přestřelili ohledně dozorců. Nevím, jak to v USA chodí, ale tady to někdy vypadalo, že stačí zacinkat pár dolarama a dozorci stojí ve frontě připravený udělat cokoliv.

Oz je hodně silná věc a neskousne ji každý. Začal se vysílat v roce 1997 a na celkovém vzhledu je to znát, nicméně vás odmění hutným zážitkem. 85 % na ČSFD.

P.S. Kdo zná The Sopranos, jistě si všimne, že v pořadu, který vězni sledují v televizi, moderátor pořadu na způsob Riskuj! osloví jednoho ze soutěžících jako Tonyho Soprana (mladšího) a hraje ho ten samý herec jako v původním seriálu. Což musí být nějaký metahumor, protože stejná herečka, co hraje jeho matku, hraje v Oz bachařku.  1. xxENDxx
    8:59 - 17. Srp , 2013           

    … a to je krásný oslí můstek k tomu, abys začal sledovat Nurse Jackie od Showtime, kde ta samá herečka hraje zdravotní sestru… a fetuje a podvádí a smilní…. a je to pecka 🙂

  2. Ajvngou
    20:15 - 17. Srp , 2013           

    Sestřička Jackie… mám za sebou tři díly. Zatím jsem se k tomu nedostal úplně, ani mě to tak moc neoslovilo, ale mám to v plánu.