To, že každý člověk je jiný, to je jasné. To, že je v Americe opravdu hodně věřících lidí taky, ale že je tam taková silná komunita fanatických  křesťanských evangelikánů, to jsem opravdu nevěděl. Jesus Camp je americký dokument, který se z větší části odehrává v dětském táboře pro věřící, kde se dětem pěkně promývají mozečky, zaznívají hesla: „Harry Potter je špatný, protože je to černokněžník a dívat se na něj je hřích!“ a po každé večerní bohoslužbě (spíš se mi chce napsat „po každém školení“) dětí brečí a jsou skoro v transu. I tak může vypadat víra v Boha. Jeho hlavní vedoucí Betty Fischerová se rozhodně netají svým názorem na svět a vy budete koukat.

Začátek byl trochu nuda, ale po čtvrthodině se to slibně rozjede.

Christ Triumphant Church, jak se tato odnož křesťanské církve nazývá je vážně něco. Globální oteplování? Výmysl! Teorie velkého třesku? Nesmysl! Tvrdá dogmata a nic jiného. Bible only, nazdar! Krásně to demonstruje scéna, ve které matka vysvětluje, že své dítě učí doma proto, že ve škole jim napovídají spoustu nesmyslů (vznik světa, Darwinova teorie). Při výuce se ho zeptá, co je špatného na globálním oteplování a klučina odpoví, že teplota stoupla jenom nula celá nula něco stupňů. Máma na to:“Tak to asi nebude takový problém, co?“. Taky dodá, že je v tom akorát politika. O globálním oteplováním si můžete myslet, co chcete, ale problém je hlavně v tom, že vůbec nepřipouští místo k diskuzi.

V dokumentu není žádný vysvětlující hlas v pozadí. Jediný protipól tvoří prostřihy moderátora jménem Mike Papantonio, který velmi věcně uvádí, proč je na takové víře špatného a dojde i na konfrontaci se samotnou Betty Fischerovou. Tady musím vypíchnout jeden dialog, který krásně shrnuje celý film (převzato z českých titulků od ppleva):

Betty: Jestli rozumím dobře vaší otázce, ptáte se mě, jestli pokládám za správné, že fundamentalisté vštěpují svým dětem svou víru. Myslím si, že v podstatě ano. Protože i všechna ostatní náboženství očkují své děti. Ráda bych, aby se to dělo ve více kostelech.

Mike: Dítěti můžete říct cokoliv. Tomu klidně můžete říct, aby se stalo vojákem s AK-47.

Betty: Můžete tomu říkat vymývání mozku, ale já jsem horlivá a radikální co se týče vyučování dětí jejich zodpovědnosti jakožto křesťanů a bohabojných Američanů.

Dokument se zaměřuje i na tři děti. Levi, Rachael a Tory zhruba kolem 11-13 let. Nevěřícně jsem koukal, jakým způsobem mluví. Jejich řeč těla a myšlenky spíš vypadaly na dospělého člověka a to nemyslím v nějakém pozitivním slova smyslu, vypadalo to hodně divně. Je nutné to vidět, jinak tomu prostě neuvěříte. Něco jako když dítě snaží hrát dospělého, ale přitom mu z pusy vycházejí opravdu děsivé věci.

V podstatě každá scéna by se dala dlouho rozebírat. Jesus Camp je jimi přímo nasáklý. Neodpustím si ještě jednu. Holčička přistoupí na bowlingu k cizí slečně, dá jí brožurku a řekne jí, že Bůh ji miluje a má s ní svoje plány. Ženská s rozpačitým úsměvem kouká okolo a hledá skrytou kameru. Zato tatík holčičku pochválí slovy: „Páni, takže už jsi někomu řekla, co ti Bůh napovídá?“. No WTF jako kráva.

Po shlédnutí vám hodně dojde, odkuď se bere třeba tenhle kandidát na prezidenta. Ve videu si stěžuje na to, že se děti nemohou pořádně modlit ve školách, a že se zemí, kde můžou gayové sloužit v armádě, je něco špatně.

Jesus Camp má v sobě řádnou sílu a měli byste ho skouknout, protože něco takového asi jen tak neuvidíte.

Jesus Camp trailer: 1. bozacek
  15:13 - 19. Úno , 2012           
 2. […] nesmí chybět všeobjímající Bůh. Co vám budu povídat, hned jsem si vzpomněl na Jesus Camp. Nevěděl jsem, jestli jsou na tom hůř ti šílení katolíci, nebo parchanti. K dobru hlavy […]

 3. Alice
  9:19 - 23. Čvc , 2012           

  Jestli mě něco dokáže neskutečně nas**t, pak právě tohle. Těch dětí je mi líto. Nikdy nebudou mít vlastní názor, pojedou podle šílených dogmat jako strojky.
  Tohle už JE vymývání mozku, v tom má ta pipina naprostou pravdu.

 4. AKhands
  13:15 - 20. Úno , 2013           

  Vymyvani mozku od spiny povazuji za pozitivny proces


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/42073/virtual/www/wp-content/themes/dum-dum-ajvngou/comments.php on line 72