Hearthstone je online karetní hra ze světa Warcraftu. Ale to je celkem jedno. Hlavní je, že je to chytlavá pecka, která mě úplně pohltila. A to jsem naposledy zažil u Puzzle Questu, kdy jsem si taky říkal: „Ještě jednu hru a končím.“ Jenže najednou byly tři hodiny ráno. Nemusí znát nic, ani nemusíte znát karetní legendu Magic the Gathering. Herní princip rychle pochopíte díky úvodnímu tutorialu a už to jede. Jenom je asi potřeba umět trošičku anglicky, abyste pochopili, jak která karta funguje. Na to nemusíte být mistr v angličtině, protože je to velmi jednoduše popsáno. Jo, a mimochodem, je to komplet zadarmo.

Jak se to celé vlastně hraje. Sám tyhle popisy jenom přelítávám očima, tak to popíšu ve zkratce. V ruce máte určitý počet karet. Ty se skládají z útočných/obranných karet a karet, které kouzlí. Každá má vlastní unikátní schopnosti a jejich popis by zabral hodně stránek. Nicméně kombinace útoků a kouzel je neuvěřitelně variabilní. Jediný neovlivnitelný faktor je v lízání karet. Co vám padne, to vám padne. s tím nic neuděláte. Vyhrává hráč, který ubere protihráči 30 bodů života.

Ukázka ze hry:

Příklad. Vyložíte útočnou kartu s vlastnostmi – 3 body útok, 2 body obrana (v tu chvíli ale útočit ještě nelze, musíte počkat, až budete opětovně na tahu). Když je na tahu protihráč, proti této kartě vyloží kartu s 1 bodem útok a 3 body obrany. Jste na řadě. Teď můžete zničit kartu spoluhráče, nebo ubrat 3 body života protihráči. Nebo prostě použijete kouzlo, co jste si zrovna lízli – podle typu můžete na nepřátelskou kartu zaútočit, nebo ji zakouzlit, nebo pro změnu posílit vlastní karty. Možností je nepřeberně. Čím víc přibívá tahových bodů, tím se vaše strategické možnosti ještě zvětšují a hrát se dá všelijak.

Postupem času se zvětšuje úroveň vašeho hrdiny a vy dostáváte další a další karty. Což znamená další strategické možnosti, až vám z toho bude hlava přecházet. Jinak balíček 30 karet, se kterými vždy hrajete, si můžete namíchat ze získaných karet. Nicméně nemůžete hrát s více jak se dvěmi stejnými kartami v jednom balíčku. Karty lze získat vyráběním nebo kupováním za herní i reálné peníze. Ty, které máte navíc (více jak dvě), lze zničit na prach (Arcane Dust) a z toho se právě vyrábějí jiné. Nemusím říkat, že zničení karty vám získá jenom trošku prachu, zatímco výroba je zhruba 10x dražší.

Každopádně hrát se to bez utracení jediný koruny.

Takhle vypadá herní obrazovka. Dole jste vy a váš hrdina. Na výběr je z devíti. Nahoře je protihráč. Po najetí myši na kartu se vám zobrazí její detail, takže hned vidíte, co umí. Když se podíváte do rohů herního stolu, vidíte v pravo dole třeba chýši s ohništěm. Ve dlouhé chvíli na něj můžete začít klikat a tím rozdělat oheň. Taková blůstka, ale ze začátku je fajn hledat tyhle skryté aktivní prvky. Grafika je pěkná, všechno je takový živý, paráda.

Odhalil jsem jenom zlomek toho, co se v Hearthstone ukrývá. Jsou tady herní módy, chystá se single player, každý den máte event s odměnou a těch různých karet… Kromě PC se dá hrát i na iPadu a můžu říct, že pokud vyjde na androidí telefony, tak si ten internet do mobilu pořídím. Zkuste to, dáme partičku! Manželka je taky nadšená. Můj battle.net nick: Ajvngou#2718

 

Pár tipů a rady, které jsem hledal po netu, ale na některé jsem si musel přijít sám (pro zkušené hráče jasná věc):

 

1) Zlaté karty jsou úplně stejné jako ty obyčejné. Jenom lépe vypadají a mají animované obrázky. Ovšem pokud je chcete dischantnout (zničit na prach – Arcane Dust), dají vám mnohem víc. Například běžná karta dá 5 AC, ta samá zlátá ovšem 40 AC.

2) Karty jsou rozděleny na základní (nejdou zničit), běžné/common (stříbrný drahokam uprostřed karty), vzácné/rare (modrý), epické/epic (fialový) a legendární/legendary (oranžový).

3) I když protivníkovu kartu zmrazíte, kouzlí dál.

4) I když vyložení karty stojí víc jak 10 many (např. Molten Giant za 20), dá se zahrát. Je to podmíněno třeba tím, že čím víc dostane váš hrdina zásahů, tím méně stojí, takže stačí „jen počkat“.

5) Přidávání přátel ve hře jde, jen musíte místo normálního nicku zadat battle.net nick. Normální nick (např. Ajvngou) nepůjde. A nešlo mi to ani přes email, i když vypadne hláška, že požadavek byl poslán. Battle.net nick najdete třeba tady – spusťt Hearthstone, neklikejte na PLAY, ale v pravo nahoře na modrou postavičku, zobrazí se friend list a tam uvidíte svůj battle.net nick – nick#1234:

6) Každý měsíc je jako samostatná sezóna. Pokud se v ranku dostanete na level 20, získáte na konci měsíce jinou zadní část karty. Tu si můžete nastavit v OPTIONS.

7) První aréna je zadarmo.

8) Pokud se poprvé rozhodnete zničit kartu, dostanete 95 AC navíc (nebo 90, teď nevím).

9) V každém koupeném balíčku je minimálně jedna vzácná/rare karta nebo lepší.

10) Vysvětlivky některých vlastností:

windfury – vaše karta může zaútočit dvakrát po sobě
enrage – po zásahu získá nějakou vlastnost, třeba +3 k útoku.
divine shield – karta má kolem sebe ochranný štít, který zmizí až po zásahu. Nicméně útok karty platí i se štítem.
silence – pokud na něco použite SILENCE, karta ztratí všechny svoje vlastnosti (kromě útoku/obrany). Takže například divine shield zmizí, taunt ztratí svoji schopnost přitahovat útok apod.
stealth – pokud je karta ve „stealth“, nemůžete na ni nijak zaútočit kromě hromadného kouzla (např. firestrike), které bere životy. Jakmile karta se stealth zaútočí, přijde o něj stejně jako je to s divine shieldem. 1. bozacek
  19:24 - 9. Kvě , 2014           

  Ty vado to se nedá vyhrát, soupeř má vždy lepší karty!
  🙁

 2. Ajvngou
  6:37 - 10. Kvě , 2014           

  Ale prosím tě 🙂 Přidej si mě a dáme: Ajvngou#2718

 3. bozacek
  9:51 - 10. Kvě , 2014           

  🙂

 4. borecek 123
  12:52 - 29. Čvc , 2014           

  ajvngou to mislis me