Seriálová produkce HBO patří k těm, které většinou nezklamou. A tohle je rozhodně jedna z nich. Divoký západ je zde vykreslen tak, že Mayův hrdina Old Shatterhand by se sem hodil asi jako motýl Emanuel do Noční můry z Elm Street. Špína, děvky, chlast, zlato. Žádná pohádka. Deadwood je realistickým ztvárněním toho jak se na indiánské území hrnuly davy zlatokopů, zlodějů i obyčejných lidí, ve snaze urvat si  svůj podíl ze zlaté horečky. Osada Deadwood je těhlech existencí plná. Seriál se vysílal od roku 2004 – 2006, vyhrál 8 cen Emmy a jeden Zlatý globus. Má 3 řady po 12 dílech.

Seth Bullock (Timothy Olyphant) je bývalý šerif, který do Deadwoodu přijíždí se svým přítelem Solem, aby si zde otevřeli obchod s nářadím. Všemu vládne místní majitel bordelu Perla Al Swearengen (Ian McShane), bez jehož vědomí se v osadě nehne ani větvička, a který se neštítí žádné špinavosti pokud to prospěje jeho podniku. Zkusit štěstí přijíždí i slavný pistolník Divoký Bill nebo známá Calamity Jane. Konflikt na sebe nenechá dlouho čekat.

Při sledování Deadwoodu jsem si musel vzpomenout na jiný počin od HBO, na Soprány. Příběh není narvaný akcí nebo spoustou dramatických momentů. Spíš to všechno tak nějak samovolně plyne, sem tam křivka vzrušení poskočí, ale jinak se jakoby zdá, že se nic neděje. I tak pod tím vším cítíte napětí, které vás udrží u obrazovky po celé tři série. To ale znamená, že ne všechny problémy se vyřeší tak, jak by divák zhýčkaný happyendy čekal. Několikrát jsem si říkal, tak, teď to přijde, teď se všichni zmastí… a nic. Kdyby se to v řešení problémů trošinku víc přiblížilo třeba takovému Policejnímu odznaku byla by to geniální záležitost.

Když už jsem zmínil Policení odznak, jednu věc mají společnou. Vztah k hlavnímu hrdinovi. To není šerif, jak by se mohlo zdát z obalu nebo ze začátku seriálu, je to Al Swearengen, geniální majitel bordelu. Z nenávisti jsem plynule přešel do jeho fanclubu. Tato postava je to nejlepší, co může seriál nabídnout. Když mluví ke svým nablblým poskokům, musíte se smát. Sarkasmus jede na plný výkon. Démonický herec Ian McShane se tímto zařadil do krátké fronty oblíbených herců.

Výprava je jedním slovem dechberoucí. Kulisy, masky, atmosféra je neuvěřitelná. Ti herci snad museli žít měsíc bez sprchy jinak nevím.

Mimochodem, Deadwood opravdu existoval, včetně většiny postav. Seth Bullock se stal prvním šerifem, Al Swearengen zbohatl na prostituci a hazardu (v podnik Perla, v originálu The Gem), Calamity Jane nebo Divoký Bill Hickok jsou reálné postavy Divokého západu. Nechci spoilerovat, ale znalci ví, co čeká Divokého Billa a přesně tak se to stane i zde.

Doporučuju.

Promo na 2. řadu, kde se představí nejdůležitější postavy (Al Swearengen je na konci, to je pohled, co?)  1. bozacek
    6:33 - 25. Lis , 2010           

    Vypadá to dost slušně, ale titulky k DVD Rip verzi jsem sehnal jen se špatným časováním… HELP

  2. Ajvngou
    10:29 - 25. Lis , 2010           

    … koukal jsem s…. dabingem, uaaaaaa!